27/11/2022
Beeranhas 14 11 21 12 - 58 -
Σκόρπιοι BC 6 18 22 18 - 64 -

Με ήρωα τον Βεζυράκη οι Σκόρπιοι!

Το απόγευμα της Κυριακής 27, Νοεμβρίου σε ένα πολύ δυνατό,αλλά καθαρό παιχνίδι, οι Σκόρπιοι με ήρωα των τελευταίων λεπτών τον Γιώργο Βεζυράκη, κατάφεραν να πάρουν μια πολύ μεγάλη νίκη 58 – 64 απέναντι στα Beeranhas και να τα προσπεράσουν στον βαθμολογικό πίνακα.

Τα Beeranhas μπήκαν καλύτερα στο ντέρμπι στο πρώτο δεκάλεπτο και με πρώτα βιολιά στην επίθεση του Ζερβόπουλο και Χαϊδάκη με 5 πόντους έκαστος, ξέφυγαν 14 – 6. Για τους άστοχους Σκόρπιους σε αυτή την περίοδο, Τέγος και Βεζυράκης, πέτυχαν από ένα καλάθι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά των Σκόρπιων να ελέγξουν το παιχνίδι και με την ενέργεια και τους 5 πόντους του Χειράκη, τον Δήμου πρώτο σκόρερ με 6 και τον Τέγο κυρίαρχο των αιθέρων με 4, μείωσαν 25 – 24. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, τα Beeranhas είχαν την τύχη να διαθέτουν πολυφωνία στην επίθεση, με 5 παίκτες διαφορετικούς να σκοράρουν για το + 1 του πρώτου ημιχρόνου.

Άνοιξε η κάνουλα στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να παίζουν εξαιρετικά, να σκοράρουν ακατάπαυστα και το σκορ να είναι ισόπαλο 46 – 46. Οι γηπεδούχοι είχαν τετράδα φωτιά από Ζερβόπουλο, Μουσούντα, Χαϊδάκη και Μιχαηλίδη να βάζουν από 4 πόντους έκαστος, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Χειράκης ήταν ο ηγέτης με 8 πόντους, με Σαραντάρη και Δήμου να προσφέρουν από 4 πόντους.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι ομάδες στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με τον Χαϊδάκη να οδηγεί τους γηπεδούχους με 4 πόντους και τους Χειράκη με 6 και Δήμου με 5 πόντους αντίστοιχα να βγαίνουν μπροστά για τους φιλοξενούμενους, για το 56 – 57. Το τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα, ανήκε αποκλειστικά στον Γιώργο Βεζυράκη, ο οποίος με 5 σημαντικότατους πόντους και ένα μεγάλο κλέψιμο, υπέγραψε την νίκη των Σκόρπιων, με το τελικό 58 – 64 να γράφετε στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Δημήτρης Χειράκης με 22 πόντους, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Ζερβόπουλος με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα Beeranhas είχαν 19/50 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 11/13 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ , έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 20 λάθη.

Οι Σκόρπιοι είχαν 15/40 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 25/40 βολές, κατέβασαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 19 λάθη.

Beeranhas(Χαϊδάκης): Βαλέντζης 2, Βρακάς, Ζερβόπουλος 14, Κύρκος 6, Μίχιλης 2, Μιχαηλίδης 6, Μουσούντας 11, Τζιφοπανόπουλος 2, Τραϊφόρος, Χαϊδάκης 15.

Σκόρπιοι(Χειράκης): Βεζυράκης 7, Δήμου 17, Μπατάλας 5, Πατσιαλής, Σαραντάρης 4, Τέγος 7(13ρ.),Δ. Χειράκης 22, Ν.Χειράκης 2.

Τι μας άρεσε:  Πολύ δυνατό, αμφίρροπο αλλά καθαρότατο παιχνίδι από ισοδύναμες ομάδες!