06/05/2023
Gran Camaria 8 8 18 5 - 39 -
Πόρτο 10 13 10 9 - 41 -

Με ηρωικό Γώγο, η Πόρτο!

Η Πόρτο είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα από την αρχή του παιχνιδιού, με ηγέτη τον Γώγο με 7 πόντους και τρίποντο του Τοπούζογλου, με τα Καμάρια να ζεσταίνονται μετά το πεντάλεπτο και να απαντούν με τρίποντο του Γουναρίδη και καλάθια από Ζαλακώστα – Περγούλη, μειώνοντας σε 8 – 10.

Πανομοιότυπη εικόνα είχαμε στην δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να βρουν εύκολα ανοιχτούς διαδρόμους, με Περγούλη , Γουναρίδη και Ζαλακώστα να βάζουν από ένα καλάθι, με αποτέλεσμα η ομάδα του Οικονομίδη να ελέγχει το ματς και με το δίδυμο Ράπτη με 5 και Τσαλτάκη με τρίποντο να οδηγούν στο σκοράρισμα, να ξεφύγει στο ημίχρονο με 16 – 23.

Με το μαχαίρι στα δόντια μπήκαν τα Camaria στο τρίτο δεκάλεπτο, έσφιξαν την άμυνα τους και τρέχοντας επιμέρους 16-4 κατάφεραν να προσπεράσουν με 32-27. Γουναρίδης με 5, Ζαλακώστας με 4 και Καραγιάννης-Κουντούρης με τρίποντα οι πρωταγωνιστές αυτής της αντεπίθεσης. Στο τελευταίο δίλεπτο, η Πόρτο έβγαλε αντίδραση με τον Γώγο που πέτυχε 5 συνεχόμενους και μείωσε στο καλάθι(34-32).

Γουναρίδης και Ζαλακώστας κρατούσαν το προβάδισμα των γηπεδούχων στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όμως η απάντηση για την Πόρτο με Τσαλτάκη, Σαρακηνό και Γώγο έγραφαν το 38-39. Ο Περγούλης με μία βολή έφερε το ματς στα ίσια, αλλά ο Γώγος είχε διαφορετική άποψη! Ο έμπειρος Γκαρντ της Πόρτο, έκανε ένα καταπληκτικό drive, πέτυχε το καλάθι και οδήγησε την ομάδα στην δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ιωάννης Γώγος με 18 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φώτης Περγούλης με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Τα Camaria είχαν 8/29 δίποντα, 5/28 τρίποντα, 8/12 βολές, κατέβασαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Η Πόρτο είχε 11/28 τρίποντα, 5/20 τρίποντα, 4/11 βολές, κατέβασε 36 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ , έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 14 λάθη.

Gran Camaria (Αθανασίου): Βακαλόπουλος, Β.Γουναρίδης 13, Σ. Γουναρίδης, Ζαλακώστας 11(7ρ.), Καραγιάννης 3, Κουντούρης 4(8ρ.), Περγούλης 8(8ρ.), Σακελλαρίου.

Πόρτο(Οικονομίδης): Αρβανιτάκης, Γώγος 18, Καπνισάκης 1, Ράπτης 5, Σαρακηνός 4, Τοπούζογλου 3, Τριανταφυλλίδης , Τσαλτάκης 8, Χαλκίδης 2, Χατζηδάκης.

Τι μας άρεσε: Αμφίρροπο παιχνίδι που μας κράτησε σε αγωνία μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.