05/10/2024
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 20 7 14 8 - 49 -
Σκόρπιοι BC 21 25 18 9 - 73 -

Με μάτι που γυαλίζει οι Σκόρπιοι!

Πλούσιο σε σκορ και θέαμα ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους Ανδρικόπουλους και τον Μαντά από τη μία και το Γιαννούση από την άλλη να οδηγούν επιθετικά τους γηπεδούχους και τους φιλοξενούμενους αντίστοιχα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της πρώτης περιόδου, μέχρις ότου ο Γιαννούσης ήρθε με ένα τριποντάκι να καθορίσει το σκορ στο οποίο κλείδωσε ο φωτεινός πίνακας της Ζωφριάς, 20-21!

Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν να πατούν καλύτερα στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, καθώς με καλάθια από το Γιαννούση και το Μέτσο, πήραν προβάδισμα έξι πόντων, 23-30. Για τους Γαλάτες σε αυτό το χρονικό σημείο, ο Μαντάς ήταν ο μόνος που τράβηξε το κουπί, με αποτέλεσμα η προσπάθεια του Ντεγιάννη και του Ανδρικόπουλου να μην είναι αρκετή να αλλάξει την εικόνα, καθώς οι Σκόρπιοι ήταν καταιγιστικοί, 27-46!

Στα ίδια μήκη κύματος επέστρεψαν μετά το half time break οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι πέτυχαν δέκα αναπάντητους πόντους με τρεις διαφορετικούς σκόρερ στο πρώτο δίλεπτο. Ο Ντεγιάννης ανέλαβε επιθετικές πρωτοβουλίες και κίνησε τα νήματα για τους Γαλάτες, όμως τα καλάθια των Ευθυμίου, Γιαννούση και κράτησαν σε ασφαλή μονοπάτια τους Σκόρπιους, 41-64.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο στο κλειστό της Ζωφριάς, με τις δύο ομάδες να μένουν χωρίς σκορ για τρία λεπτά και τον Ντεγιάννη να σπάει πρώτος το ρόδι. Η ομάδα του Χειράκη φάνηκε να ρίχνει ρυθμούς, βασίστηκε στον Τέγο και εν τέλει εξασφάλισε τη δεύτερη της νίκη για φέτος, παρά τη προσπάθεια του Καλλούλλη και του Γαλάνη.

Novibet MVP για τους Σκόρπιους αναδείχτηκε ο Νικόλας Γιαννούσης με 35 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 ασιστ, ενώ από τους Γαλάτες ξεχώρισε ο Γιάννης Ντεγιάννης με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Ανυπόταχτοι Γαλάτες (Ανδρικόπουλος): Diaz-Μαντάς 9, Ανδρικόπουλος Τ. 6, Ανδρικόπουλος Α. 8, Γαλάνης 4, Καλλούλλη 7, Μανωλάς, Ντεγιάννης 13, Παπαδάκος 2, Τσεκούρας, Φώτου.

Σκόρπιοι (Χειράκης): Γιαννούσης 35, Ευθυμίου 5, Μετσο 7, Μιχαλόπουλος 1, Πατσιαλής 2, Σαραντάρης 4, Τέγος 19.

Τι μας άρεσε: Το δεύτερο δεκάλεπτο των νικητών!