27/06/2023
Aristotelis BC 19 17 27 23 - 86 -
Orlando Tragic Salonica 20 15 8 13 - 56 -

Με μεγάλη εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο ο Aristotelis πήρε την νίκη!

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγώνα και πάλεψαν για να πάρουν το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο. Νικητές από αυτές τις μάχες  βγήκαν οι Orlando Tragic Salonica όπου με τις όμρφες συνεργασίες του Κάτσιου, του Αλέξανδρου Αδέμη και του Χήρα πήραν κεφάλι στο σκορ, όμως ο Aristotelis απάντησε άμεσα με τις προσπάθειες του Μαντούβαλου και του Γάλλου διαμορφώνοντας το 19-20.

Στη δεύτερη περίοδο ο Aristotelis πατούσε καλύτερα και κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με τον Τιτόπουλο να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι Orlando Tragic Salonica βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Βίγλα, τον Παρπόρη και τον Κωνσταντίνο Αδέμη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους κρατώντας την διαφορά σε χαμηλά επίπεδα. Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες στο εύθραυστο 36-35.

Ο Aristotelis ανέβασε την απόδοση του στο δεύτερο ημίχρονο και επέβαλλε τον ρυθμό του στο παιχνίδι με τον Τσάκο, τον Γκινδη και τον Τιτόπουλο να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Orlando Tragic Salonica βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Βεζυρόγλου, τον Κάτσιο και τον Χήρα, όμως πλήρωσαν την αστοχία τους από την περιφέρεια και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 63-43.

Στην τέταρτη περίοδο ο Aristotelis συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού και με τα καλάθια του Αρσένη, του Τσάκου και του Τιτόπουλου ανέβασαν την διαφορά. Οι Orlando Tragic Salonica παρά τις προσπάθειες του Κάτσιου και του Κωνσταντίνου Αδέμη δεν μπόρεσαν να βρούν με συνέπεια λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με το τελικό 86-56.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Θοδωρής Τιτόπουλος με 23 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Για τους Orlando Tragic Salonica ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Κάτσιος με 14 πόντους, 2 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Aristotelis: Μαντούβαλος 11(3), Γάλλος 12, Οικονόμου, Τοπαλνάκος, Αθανασιάδης 2, Γκίνδης 8, Τσάκος 14(4), Τιτόπουλος 23, Αρσένης 6.

Orlando Tragic Salonica: Κάτσιος 14, Κοϊου 2, Γιαμούκης 3(1), Βίγλας 8(1), Πάλλης, Σπυρίδης, Παρπόρης 8(1), Κ. Αδέμης 6, Βεζυρόγλου 6, Χήρας 4, Μπούκλας, Α. Αδέμης 5(1).

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του Aristoteli.