25/09/2022
Powerpuff Boys 8 12 7 14 - 41 -
Μία + Μία 10 14 13 13 - 50 -

Με Πύργο τον Μαυράκη η Μία+Μία!

Το μεσημέρι της Κυριακής 25 Σεπτεμβρίου στο Μενίδι, η Μία+Μία έχοντας τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και απόλυτη κυριαρχία μέσα στην ρακέτα, έφτασε στην τελική επικράτηση με 41 – 50, απέναντι στην ανανεωμένη ομάδα των Powerpuff Boys.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού με την Μία+Μία να υπερτερεί στα κορμιά και με πρώτο βιολί τον Μαυράκη με 6 πόντους, να έχει ελαφρύ προβάδισμα με 8 – 10. Για τους γηπεδούχους, πάλευε στην άμυνα ο Διάκου κι από ένα καλάθι πέτυχαν οι Παππάς, Σαμοΐλης, Αθανασόπουλος και Ράουατ.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να οδηγούν την κούρσα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Μαυράκη να έχει 4 πόντους, τον Βασιλόπουλο ένα τρίποντο και τέσσερις ακόμα παίκτες να σκοράρουν, ενώ για τους Powerpuff τις λύσεις έδινε κυρίως ο Αθανασόπουλός με 6 πόντους, με Διάκου ,Ράουατ και Σαμοΐλη να πετυχαίνουν από ένα καλάθι.

Οι γηπεδούχοι αντιμετώπιζαν πολλά επιθετικά προβλήματα στην τρίτη περίοδο, με τον Στεργίου να βάζει ένα τρίποντο και τους Σαμοΐλη – Ράουατ από ένα καλάθι, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να ανεβάσουν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό, με το δίδυμο Μαυράκη με 6 και Κολυπέρα με 5 πόντους να ξεχωρίζουν.

Ο Σαμοΐλης έδινε και την ψυχή του στην τέταρτη περίοδο με 7 πόντους να αλλάξει το μονέντουμ για τους Powerpuff Boys, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν απειλήθηκαν και με τον Ντελαλή να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 7 πόντους, έφτασαν στην τελική επικράτηση με 41 – 50.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιάννης Μαυράκης με 18 πόντους, 19 ριμπάουντ,ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Ραουάτ με 6 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ .

Οι Powerpuff είχαν 16/54 δίποντα, 2/14 τρίποντα, 3/12 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

H Μία + Μία είχε 17/55 δίποντα, 2/20 τρίποντα, 10/19 βολές, κατέβασε 67 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 20 λάθη.

Powerpuff Boys(Ραουάτ): Αθανασόπουλος 13, Παππάς 2(8ρ.), Ράουατ 6(10ρ.), Σαμοΐλης 13, Στεργίου 5, Διάκου 2.

Μία + Μία(Ντελαλής): Βασιλόπουλος 8, Βογιατζής 2, Θεοφίλης 4(8ρ.), Κολυπέρας 6(7ρ.), Μαυράκης 18(19ρ.), Μοναστηριώτης, Ντελαλής 8, Τζοτζόκος 2 , Ψύλλας 2.

Τι μας άρεσε: Πολλά υποσχόμενη η πρώτη εμφάνιση των νικητών.