19/03/2023
La Bola De Papel 20 14 10 17 - 61 -
Αλκοολικός Αστέρας 6 11 9 14 - 40 -

Με σοβαρότητα μια ακόμα νίκη!

Διατεθειμένη να παραμείνει για καιρό στην κορυφή δείχνει η La Bola De Papel που το μεσημέρι της Κυριακής 19 Μαρτίου ξεπέρασε το εμπόδιο του Αλκοολικού Αστέρα με 61-40. Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι έθεσαν τις βάσεις για να έρθει η νίκη, η οποία είναι η 19η συνολικά στο πρωτάθλημα (19-3), ενώ ο Αλκοολικός Αστέρας παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων και γνώρισε την 10η ήττα του στη σεζόν (11-10).

Στα του αγώνα, η La Bola De Papel έκανε ένα πολύ καλό ξεκίνημα και σε συνδυασμό με την αστοχία των φιλοξενούμενων, έφτασε να προηγείται με 10-2. Ο Μιχάλης Τσουκάλης από τα πρώτα λεπτά έδωσε λύσεις επιθετικά, ενώ γενικά οι γηπεδούχοι έδειχναν να μην δυσκολεύονται να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για καλάθι, κάτι που αποδεικνύει το γεγονός πως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τους βρήκε μπροστά με 20-6.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και γρήγορα ανέβασαν κι άλλο την διαφορά φτάνοντας το σκορ στο 30-9. Φουρνογεράκης και Πανταζής βρήκαν κάποια καλάθια για τον Αστέρα, ενώ το δεύτερο δεκάλεπτο έφτασε στο τέλος με την La Bola De Papel να βρίσκεται στο +17 (34-17).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το θέαμα δεν ήταν και τόσο καλό, ενώ χρειάστηκε να περάσουν σχεδόν 5 λέπτα, ώστε κάποια από τις δύο ομάδες να βρει τους πρώτους πόντους στο δεκάλεπτο. Ο Μαύρης ήταν αυτός που το έκανε, γράφοντας το 36-17. Μιχάλης Τσουκάλης και Βιδάλης κράτησαν σε μεγάλη απόσταση την ομάδα τους, η οποία τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 44-26.

Οι γηπεδούχοι έχοντας πλέον εξασφαλίσει ουσιαστικά τη νίκη τους, μπόρεσαν και έλεγξαν τον ρυθμό στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Μιχάλης Τσουκάλης συνέχισε να είναι απειλητικός και με προσωπικές ενέργειές του η διαφορά έφτασε στο +24 (57-33). Στα τελευταία λεπτά του ματς δεν άλλαξε κάτι δραματικά και η La Bola De Papel έφτασε σε μία άνετη επικράτηση με 61-40.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιχαήλ Τσουκάλης με 25 πόντους, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 5 ριμπάουντ συνολικά στο ματς. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νικόλαος Φουρνογεράκης με 18 πόντους, 4 κλεψίματα και 4 ριμπάουντ.

Η La Bola de Papel είχε 19/42 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 5/8 βολές, 41 ριμπάουντ και 11 ασίστ. Παράλληλα μέτρησε 8 κλεψίματα, 15 λάθη και 5 μπλοκ. Ο Αλκοολικός Αστέρας είχε 12/29 δίποντα, 4/33 τρίποντα, 4/12 βολές, 30 ριμπάουντ, αλλά και 7 ασίστ, 11 κλεψίματα, 9 λάθη και 1 μπλοκ.

La Bola de Papel (Αβούρης): Μ. Τσουκάλης 25(5ρ.), Καραϊσκάκης 4(6ρ.), Βιδάλης 3(3ρ.), Κιφοκέρης 15(10ρ.), Τζαναβάρας 10(2ρ.), Μαρινάκης, Π. Τσουκάλης 2(5ρ.), Μαύρης 2(6ρ.)

Αλκοολικός Αστέρας (Αντωνόπουλος): Αντωνόπουλος 6(5ρ.), Φουρνογεράκης 18(4ρ.), Παπακωνσταντίνου 1(5ρ.), Πανταζής 2(2ρ.), Τσαμακίδης, Παυλάκης 5(8ρ.), Πρωτόπαπας 8(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως οι γηπεδούχοι δεν έδειξαν να πιέζονται σε κανένα σημείο του παιχνιδιού.