04/12/2022
New York Pic-Knicks 16 15 10 13 - 54 -
Το Τρίτο Φύλο 17 14 20 21 - 72 -

Με τέτοιο Δεληγιάννη πως να χάσει Το Τρίτο Φύλο ;

Βράδυ Κυριακής στο Basketaki Arena οι New York Pic- Knicks υποδέχθηκαν το Τρίτο Φύλο για την 10η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Development League. Έπειτα από αρκετά διαδοχικά ανεπιτυχή αποτελέσματα, το Τρίτο Φύλο επέστεψε στις νίκες επικρατώντας με 54-72 και έχοντας σε τρομερή κατάσταση τον Παναγιώτη Δεληγιάννη (26π., 8 τρίπ.). Ένα ημίχρονο άντεξαν οι Νεοϋορκέζοι που υποχώρησαν στο 2-7. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο για αμφότερες τις ομάδες που βρήκαν από νωρίς ρυθμό. Οι Πικ-Νικς βασίστηκαν επιθετικά στους Δημητρέλλο (9π.), Καντεράκη (4π.) και Στρογγύλη (3π.), ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων οι Δεληγιάννης (6π.), Μήτσιου (5π.), Καρυτιανός (2π.) και Γεωργάκης (2π.) πέτυχαν τους πρώτους πόντους της ομάδας τους. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-17.

Πανομοιότυπο το σκηνικό και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου με τις δύο ομάδες προχωρούν χέρι – χέρι. Το δίδυμο Δημητρέλλος (8π.) – Αντωνόπουλος (7π.) τράβηξαν κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων, ενώ στην αντίπερα όχθη το Τρίτο Φύλο απάντησε με Δεληγιάννη (5π.), Παππά (3π.), Μήτσιου (2π.) και Γεωργάκη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 31-31.

Μετά την ανάπαυλα, το Τρίτο Φύλο εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένο σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου τρέχοντας επιμέρους σερί 10-20. Ο Δεληγιάννης (9π.) συνέχισε να βομβαρδίζει με συνέπεια το αντίπαλο καλάθι, έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Καστρίνιο (6π.), Καρυτιανό (4π.) και Τσανικίδη (3π.). Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι γηπεδούχοι που, παρά την προσπάθεια των Κοντογιάννη (3π.), Στρογγύλη (3π.), Δημητρέλλου (2π.) και Αντωνόπουλου (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 41-51.

Στην τέταρτη περίοδο το Τρίτο Φύλο, όχι απλώς κατάφερε να διαχειριστεί το υπέρ του προβάδισμα, αλλά διένυσε το πιο παραγωγικό του διάστημα στο ματς. Τσανικίδης (7π.), Δεληγιάννης (6π.), Παππάς (3π.), Καστρίνιος (2π.) και Γεωργάκης (2π.) ανέβασαν γρήγορα τον δείκτη της διαφοράς και σφράγισαν την δεύτερη φετινή νίκη στο πρωτάθλημα. Δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν στον ίδιο ρυθμό οι New York Pic-Knicks που επικεντρώνονται πλέον στο προσεχές παιχνίδι απέναντι στους Kinglooney Tunes.

Στο τέλος του αγώνα, οι New York Pic-Knicks είχαν 17/49 δίποντα, 4/20 τρίποντα και 8/20 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 9 λάθη και 3 μπλοκ.

Στον αντίποδα, το Τρίτο Φύλο είχε 17/44 δίποντα, 10/40 τρίποντα και 8/13 βολές. Μάζεψε 58 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 5 λάθη και 5 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Δεληγιάννης με 26 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα και 8/20 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Καντεράκης με 7 πόντους, έχοντας 3/5 δίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος σε 31 λεπτά συμμετοχής.

New York Pic-Knicks (Κωφόπουλος) : Αντωνόπουλος 12 (1), Δημητρέλλος 19 (3), Καντεράκης 7, Κοντογιάννης 5, Κωφόπουλος, Στρογγύλης 11, Τσίκνας.

Το Τρίτο Φύλο (Καστρίνιος) : Γεωργάκης 6, Δεληγιάννης 26 (8), Καρυτιανός 7, Καστρίνιος 8, Μήτσιου 7, Παππάς 8 (1), Τσανικίδης 10 (1).

Τι μας άρεσε : Η εκπληκτική ευστοχία των νικητών πίσω από τα 6,75μ.