15/02/2023
Remax Domino 20 11 23 18 - 72 -
Kamptzida lizards 20 20 24 16 - 80 -

Με τέτοιον Λίγγο η Kamptzida Lizards δεν χάνουν!

Και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παρκέ στην προσπάθεια τους να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Οι Kamptzida Lizards γύρισαν όμορφα την μπάλα και βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Λίγγου και του Καρακίτσιου, ενώ οι Remax Domino απάντησαν με τις όμορφες συνεργασίες του Χουλιάρα και του Γιαννόγλου διαμορφώνοντας το 20-20.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνα τους και κατάφεραν να φτιάξουν μία διαφορά ασφαλείας με τα καλάθια του Τσερέλη και του Γεράκη. Οι Remax Domino δεν μπορεσαν να βρούν λύσεις με συνέπεια και έτσι παρά τα δύσκολα καλάθια που πέτυχε ο Ζγέρας, βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 31-40.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στην τρίτη περίοδο και προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά και να ξαναμπούν στο παιχνίδι με τον Κάγκα και τον Στέλιο Ηλιάδη να πετυχαίνουν συνεχόμενα καλάθια για την ομάδα τους, όμως οι Kamptzida Lizards έβρισκαν απάντηση σε καθε καλάθι που δέχονταν με τον Λίγκο, τον Ζαγαρτζίλη και τον Καρακίτσιο να βγαίνουν μπροστά διαμορφώνοντας το 54-64.

Στην τέταρτη περίοδο συνεχίστηκε η αντεπίθεση των Remax Domino με τον Ζγέρα και τον Χουλιάρα να είναι ασταμάτητοι κοντά στη ρακέτα, όμως οι Kamptzida Lizards κράτησαν την συγκέντρωση τους και με καλή κυκλοφορία και σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 18-16.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Γιάννης Λίγγος με 28 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Ζγέρας με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Remax Domino: Κάγκας 11(1), Χουλιάρας 11, Σ. Ηλιάδης 5(1), Γραμματικός 4, Π. Ηλιάδης 3(1), Ζγέρας 22, Γιαννόγλου 16(1).

Kamptzida Lizards: Ζαγαρτζίλης 5(1), Μπαλέκας 4, Λίγγος 28, Καρακίτσιος 8, Κουκούλης 3(1), Αρβανίτης 2, Τσερέλης 13(1), Γεράκης 13(4), Μπαχτσιαβάνης 4.

Τι μας άρεσε: Η μονομαχία του Ζγέρα και του Λίγγου κέντρισε το ενδιαφέρον των θεατών.