26/09/2022
Beerokoillers 7 14 12 16 - 49 -
New York Pic-Knicks 9 3 10 9 - 31 -

Με την αύρα του Σάλβου οι Beerokoillers!

Το βραδάκι της Δευτέρας 26 Σεπτεμβρίου στο Μπασκετάκι Αρένα, οι Beerokoillers με τον Σάλβο Κοσμαδάκη να επιστρέφει στο παρκέ μετά από πολύμηνη αποχή, ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και επικράτησαν εύκολα με 49 – 31 απέναντι στους NY Pic-Knicks.

Οι ομάδες μπήκαν ορεξάτες στο παρκέ αλλά ήταν αρκετά άστοχες στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους New York να κρατούν μικρό προβάδισμα με 7 – 9. Ο Σπηλιωτόπουλος ήταν μπροστάρης με 4 πόντους για τους προπορευόμενους, ενώ την επίθεση για τους Beerokoillers, οδηγούσαν Κεφαλάς με 4 και Λιακόπουλος με 3 πόντους αντίστοιχα.

Στην δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι πίεσαν πολύ στην άμυνα, πήραν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με εφτά διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν, με τον Λιακόπουλο να βάζει τους 4, ξέφυγαν 21 – 12. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι δεν πέτυχαν κανένα καλάθι και σκόραραν μόνο με βολές από Κοντογιάννη και Τσίκνα.

Οι Pic-Knicks φάνηκαν να μπαίνουν δυνατά στην τρίτη περίοδο και μείωσαν με Καντεράκη, Αντωνόπουλο και Σπηλιωτόπουλο να βάζουν από ένα καλάθι, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με τρίποντες βόμβες από Κεφαλά, Κοσμαδάκη και βοήθειες από Μανδηλαρά και Παναγιωτάκη, έστειλαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (33 – 22).

Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλά και στην τέταρτη περίοδο, δεν έχασαν σε κανένα σημείο τον έλεγχο του αγώνα και με την τετράδα Κοσμαδάκη, Κατσίκη , Καπελλέ και Μανδηλαρά να έχουν από 3 πόντους, έφτασα στην τελική επικράτηση με 49 – 31. Για τους φιλοξενούμενους, πάλευε ο Σπηλιωτόπουλος με 5 πόντους, με τον Σακκιώτη να βάζει 3 χωρίς να μπορέσουν όμως να αλλάξουν την εικόνα της αναμέτρησης.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Σάλβος Κοσμαδάκης με 8 πόντους, 2 ριμπάουντ , 5 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε Αντώνης Σπηλιωτόπουλος με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Beerokoillers είχαν 14 / 51 δίποντα, 6 / 19 τρίποντα, 3/ 12 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη. Οι Pic-Knicks είχαν 11 / 43 δίποντα, / 11 τρίποντα, 6 / 12 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Beerokoillers(Μανδηλαράς): Αχίλε 4(7ρ.), Καπελλές 5, Κατσίκης 3, Κεφαλάς 7, Κοσμαδάκης 8, Λιακόπουλος 7(8ρ.), Μανδηλαράς 5, Παγίδας 5(9ρ.), Παναγιωτάκης 4, Παπαδημητρίου, Ψαλτόπουλος 1,Ψεματίκας .

NY Pic-Knicks(Αντωνόπουλος): Αγγελίδης, Αθανασίου, Αντωνόπουλος 11(7ρ.), Καντεράκης 2, Κοντογιάννης 3 , Κωφόπουλος , Σακκιώτης 3, Σπηλιωτόπουλος 17, Τσίκνας 2.

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή του Κοσμαδάκη μετά τον πολύμηνο τραυματισμό του.