22/09/2024
Κούροι Κέας 8 11 10 9 - 38 -
The Κόπανοι 12 14 16 19 - 61 -

Με το δεξι οι Κόπανοι στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος!

Οι Κόπανοι μπήκαν στο παρκέ με κεκτημένη ταχύτητα, με τους Μελισσάρη, Ντεντόπουλο και Θεοδωρακόπουλο να ευστοχούν σε ελεύθερα σουτ. Οι Κούροι είχαν απάντηση και με τους Gjoshi, Βούλγαρη και Γκιόργκι, μάζεψαν κάπως την διαφορά (8-12).

Η είσοδος των Μπεθάνη και Λαγκώνη έδωσε νέα πνοή στους Κούρους που μείωσαν στους 9 στα μισά της δεύτερης περίοδου. Ωστόσο η αστοχία των γηπεδούχων δεν τους επέτρεψε να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο, ενώ δεν κατάφεραν να εκμεταλευτούν στο έπακρο ούτε τα λάθη που υπέπεσαν οι Πορτοκαλί στο δευτερο δεκάλεπτο. Κάπως έτσι, οι Κόπανοι πήγαν στα αποδυτήρια στο +6 με τους Μελισσάρη και Ντεντόπουλο να έχουν από 7 πόντους και τον Σαπουτζή να κάνει λίγο απ' όλα (4 πόντους,  4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα).

Μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν ρότα, αφού πλέον δεν έβρισκαν τόσα ελεύθερα σουτ και χτύπησαν κοντά στο καλάθι, εκμεταλευόμενοι τη δύναμη του Μελισσάρη, του Ντεντόπουλου και του Καμπόλη. Οι Κούροι Κέας από την άλλη έδειχναν βραχυκυκλωμένοι και ανήμποροι να βγάλουν αντίδραση, με την διαφορά να εκτοξεύεται στους 13 (29-42) στα τέλη της τρίτης περίοδου.

Οι Κούροι στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτο μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι με τους Βουτυρά και Λαγκώνη, όμως οι Κόπανοι βρήκαν αντίδραση και με τους Μελισσάρη, Ντεντόπουλο και Ζυγούρη έβαλαν τέλος στο παιχνίδι. Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν 38-61.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Ντεντόπουλος με 9 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ από τους Κούρους ξεχώρισε ο Ισίδωρος Λαγκώνης με 7 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Κούροι Κέας (Παούρης): Gjoshi 7, Βουτηράς 8, Βούλγαρης 5, Γκιόργκι 4, Λαγκώνης 7, Μπεθάνης 5, Παούρης 2, Τρίτσης.

The Κόπανοι ( Ντεντόπουλος): Γκόνης 2, Γλένης 8, Ζυγούρης 9, Θεοδωρακόπουλος 6, Καμπόλης 8, Μελισσάρης 12, Ντεντόπουλος 9, Σαπουτζής 2, Φώτος 2, Αλεξανδρόπουλος 3.

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία που επέβαλαν οι Κόπανοι από την αρχή του παιχνιδιού!