18/09/2024
Golden Steak Evosmos 26 14 16 25 - 81 -
Salonica Titans 5 13 17 12 - 47 -

Με το πόδι στο γκάζι οι Golden Steak Evosmos!

Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται και αυτό έδειξαν οι Χρυσές Μπριζόλες με το ξεκίνημα του αγώνα, όπου επέβαλλαν τον ρυθμό τους και με όπλο τους αιφνιδιασμούς και τον πλουραλισμό στο σκοράρισμα κατόρθωσαν να πάρουν ένα πολύ καλό προβάδισμα με το κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου, όπου το σκορ ήταν 26-5.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Τιτάνες προσπάθησαν να σταθούν στα πόδια τους μειώνοντας σε 34-18 δύο λεπτά πριν από το τέλος της περιόδου, όμως οι "κιτρινόμαυροι" έβαλαν ξανά το πόδι στο γκάζι και με καλάθια των Γιαννούση και Καφρίτσα έφεραν το σκορ στο 40-18 με το κλείσιμο του ημιχρόνου.

Με πρωταγωνίστρια και πάλι την ομάδα του Ευόσμου ξεκίνησε και το τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο οι Τιτάνες προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά όμως οι Στεάϊ και Γιολβάνης δεν το επέτρεψαν και έτσι η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 56-35.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Golden Steak Evosmos συνέχισαν να είναι εξίσου επιθετικοί και με συνεχείς αιφνιασμούς μεγάλωσαν και άλλο τη διαφορά, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με τελικό σκορ 81-47.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Δημήτρης Γιαννούσης κάνοντας double-double με 19 πόντους και 19 ριμπάουντ.

Στην αντίπερα όχθη ο παίκτης που διακρίθηκε ήταν ο Δημήτρης Τσουφλίδης που είχε 15 πόντους και 4 ασίστ.

Golden Steak Evosmos: Γιαννούσης 19 (1), Γιολβάνης 19 (5), Γκόζης 2, Καφρίτσας 14, Μπαξεβαντζής 12, Μπεκίρι 4, Παναγιωτούνης 0, Στεάϊ 11

Salonica Titans: Αλειφτήρας 0, Βανδήρας 8 (2), Δελανδρέας 4, Καλαθάς 2, Κατσουπάκης 13 (1), Λάππας 0, Σαρασίτης 5 (1), Τράκας 0, Τσιβελεκίδης 0, Τσουφλίδης 15 (1)