07/10/2024
Chicago Fools 20 10 9 11 - 50 -
Brokers 15 15 15 15 - 60 -

Μεγάλη νίκη για τους Brokers

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να σκοράρουν και τους Brokers να βρίσκουν τρίποντο με τον Παναγιώτου (2-3). Οι Fools του Chicago απάντησαν και με αιφνιδιασμό του Κατιγκά προηγήθηκαν με 4-3. Λίγο μετά, με τρίποντο του Γιαμπάνη το σκορ έγινε 7-3, όμως ο Παναγιώτου ήταν και πάλι εκεί για την ομάδα του και με δίποντο ισοφάρισε (7-7). Το παιχνίδι συνέχισε να είναι κλειστό με τον Γάτο να ισοφαρίζει (11-11), όμως και πάλι με αιφνιδιασμό οι Fools πέρασαν μπροστά με 16-13. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 20-15.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τον Γιαμπάνη να σκοράρει έγινε το 24-15. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ξεμπλοκάρουν και με καλάθι του Τσιρκινίδη το σκορ έγινε 26-22. Με όπλο την καλή κυκλοφορία της μπάλας οι Brokers ροκανίσαν και άλλο τη διαφορά (28-26) και λίγο μετά με τον Μοσχάκη ισοφάρισαν (28-28). Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 30-30.

Στην τρίτη περίοδο οι δύο μονομάχοι συνέχισαν να βαδίζουν χέρι χέρι στο σκορ και με τον Τσιρκινίδη οι Βrokers ισοφάρισαν σε 36-36. Οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να πάρουν προβάδισμα έξι πόντων με χορευτικό του Τσιρκινίδη (39-45) που ήταν και το σκορ της περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Fools ξεκίνησαν με δίποντο του Κατιγκά (41-45) και με τρίποντο πλησίασαν στον πόντο (44-45). Το παιχνίδι συνέχισε να είναι θρίλερ στη συνέχεια αλλά τα επιθετικά ριμπάουντ βοήθησαν τους Brokers που με καλάθι του Γάτου προηγήθηκαν με 44-49. Ο Γάτος συνέχισε να είναι κομβικός (48-54) και έτσι οι φιλοξενούμενοι πήραν μια πολύ σημαντική νίκη με τελικό σκορ 50-60.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Θεοδόσης Γάτος με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Στην αντίπερα όχθη ξεχώρισε ο Μανώλης Κατιγκάς με 10 πόντους, 7 ασίστ και 7 ριμπάουντ.

Chicago Fools: Αθάνατος, Γιαμπάνης 5 (1), Καλογιαννίδης 4, Καραγιώργης 12 (2), Κατιγκάς 10, Πλευρίτης 17 (1), Τερβισιάδης 4

Brokers: Βλάχος 3, Γάτος 18 (1), Ζαφείρης, Κολοκοτρώνης 5 (1), Μαυρομανώλης, Μοσχάκης 11 (1), Παναγιώτου 10 (1), Τσιρκινίδης 11 (1), Τσιταμπάνης 2