11/05/2024
Δirtus Bologna 6 11 17 25 - 59 -
Bald Eagles 15 11 13 11 - 50 -

Μίλησε στο τέλος η Δirtus!

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και βρήκαν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Εξαιρετική αρχή για τον Σαραφόπουλο με 8 πόντους, με τον Οζύνη να ακολουθεί σημειώνοντας ένα τρίποντο. Οι γηπεδούχοι σημείωσαν μόνο 6 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο με το τρίποντο του Σουβαλιώτη να ξεχωρίζει. Σκορ πρώτης περιόδου 6-15.

Δεύτερο δεκάλεπτο και η Bologna ανέβασε ρυθμό και βρήκε 6 πόντους από τον Υφαντή κοντά στο καλάθι. Με 4 πόντους ακολούθησε ο Σκιάνης, με τους γηπεδούχους να μειώνουν την διαφορά στα μέσα της περιόδου. Οι Eagles βρήκαν 5 πόντους από τον Σαραφόπουλο και παρέμειναν σε θέση οδηγού στο τέλος του ημιχρόνου με το σκορ στο 17-26.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έκαναν την προσπάθεια τους να επιστρέψουν στο παιχνίδι, με τον Ασβεστά να βγάζει ενέργεια και να δίνει λύσεις επιθετικά με 6 πόντους. Χάρις τον εξαιρετικό Σαραφόπουλο ο οποίος σημείωσε 9 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, οι πράσινοι παρέμειναν σε θέση οδηγού στο τέλος της περιόδου με το σκορ στο 34-39.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι έκαναν την τελευταία τους προσπάθεια να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Εξαιρετικό επιθετικό κρεσέντο για την Bologna την κρίσιμη ώρα, με τους Σκιάνη, Υφαντή και Σουβαλιώτη να βγάζουν ενέργεια και βάζουν μπροστά την ομάδας τους λίγο πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν πάλι στο παιχνίδι και γνώρισαν την ήττα με 59-50.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Υφαντής με 11 πόντους, 12 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Σαραφόπουλος με 24 πόντους, 19 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Δirtus Bologna (Σουβαλιώτης): Σουβαλιώτης 10, Σακαλής 9, Ασβεστάς 12, Ζωγραφάκης 2, Ραυτόπουλος 2, Σκιάνης 11, Υφάντης 11, Κοτοφώλος 2

Bald Eagles (Οζύνης): Οζύνης 9, Καλαμπόζης, Οζύνης 13, Σαραφόπουλος 24, Τασατζής, Αλλιαι 2, Φιλιπόπουλος 2, Χαλκιάς

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή των γηπεδούχων στο τέλος!