01/12/2022
Sicarios BC 20 28 15 23 - 86 -
Above The Rim 14 13 10 12 - 49 -

Μόνοι πρώτοι οι Sicarios!

Ξεκίνησαν δυνατά την πρώτη περίοδο οι Sicarios με τον Σανκαρέ και τον Πολύζο να δίνουν από νωρίς το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Above The Rim προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ με τον Χατζηεμμανουήλ να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους διαμορφώνοντας το 20-14.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό ανεβάζοντας την διαφορά σε διψήφιο νούμερο με τον Παπαθανασίου και τον Σανκαρέ να είναι ασταμάτητοι στην επίθεση πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι Above The Rim δυσκολεύτηκαν να βρουν λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα η λήξη του πρώτου ημιχρόνου να τους βρεί πίσω στο σκορ με 48-27.

Στην τρίτη περίοδο ο ρυθμός έπεσε και από τις δύο ομάδες. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να το εκμεταλλευτούν μειώνοντας την διαφορά με τα καλάθια του Κουτσιβίτη αλλά ήταν υπερβολλικά άστοχοι από την περιφέρεια. Οι Sicarios εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των αντιπάλων τους και με όμορφες συνεργασίες του Παπασταθόπουλου και του Παπαθανασίου έκαναν το 63-37.

Η τέταρτη περίοδος βρήκε τους Above The Rim να έχουν μείνει από δυνάμεις και με την αστοχία από την γραμμή του τριπόντου να συνεχίζεται δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Οι Sicarios με πλουραλισμό στην επίθεση διατήρησαν το αήττητο στο πρωτάθλημα παίρνονας την νίκη με 86-49.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Μουσταφά Σανκαρέ με 23 πόντους, 13 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Χαράλαμπος Χατζηεμμανουήλ με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Sicarios: Πολύζος 16(2), Αποστόλου 6(2), Παπαθανασίου 18(1), Κάγκουρας 6, Παπασταθόπουλος 17(3), Σανκαρέ 21.

Above The Rim: Αναστασιάδης 6(2), Χατζηεμμανουήλ 19(3), Κουτσιβίτης 11, Κατάκης 4, Παπαθεοδώρου 4, Μακρής, Μισαηλίδης 5.

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες των Sicarios.