14/09/2024
Α.Ο Ναυμάχος 18 18 12 9 17 74 -
Σκόρπιοι BC 9 13 7 18 12 69 -

Ναυμάχοι έτοιμοι για όλα!

Ιδανικό λοιπόν το ξεκίνημα των γηπεδούχων και στον αγώνα, με τον Ναυμάχο να καλύπτει τα... μετόπισθεν, να ματσάρει καλά το βαρύ πυροβολικό των Σκόρπιων (Γιαννούση) και να αφήνει Γιαλαμά και Τσατόπουλο να δίνουν τόσο το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 18-9, όσο και τον τόνο στο παιχνίδι. Ο Γιαννούσης δεν έμεινε άπραγος, είδε τον Αντωνέα με προσωπικές κυρίως προσπάθειες να τιμωρεί τα κενά στην άμυνα του Ναυμάχου και να μειώνει, με τον Δήμου να μπαίνει και αυτός στην εξίσωση. Οι γηπεδούχοι όμως είχαν και βρήκαν λύσεις, με το ημίχρονο να κλείνει στο 36-22, με τον Μπάτση εξαιρετικό.

Ο Γιακουβάκης όσο έπαιζε ήταν συγκεντρωμένος και τελείωνε τις φάσεις, ειδικά όταν είδε την ομάδα του να μη βρίσκει στόχο. Ο Δήμου έκανε τα πάντα σωστά, σκόραρε από μέση και μακρινή απόσταση και ήταν μαζί με τον Χειράκη, το Α και το Ω για την επιστροφή των φιλοξενούμενων στο παιχνίδι και τόσο τη μείωση του σκορ στο 48-39 στη λήξη της τρίτης περιόδου, όσο και στην ισοφάριση στο 57-57 και το γεγονός ότι το παιχνίδι πήγε στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης. Εκεί οι Ναυμάχοι ήταν με το μαχαίρι στα δόντια, ήθελαν πολύ να ξεκινήσουν με νίκη το πρώτο παιχνίδι της σεζόν, πράγμα που έκαναν καθώς επιβλήθηκαν με σκορ 74-69.

NOVIBET MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Γιαλαμάς με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Νίκος Γιαννούσης με 26 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη.

Α.Ο Ναυμάχος (Πολύδωρας): Γιαλαμάς 19, Τσατόπουλος 8, Γιακουβάκης 12, Σπυρίδου, Αϊλαμάκης, Φραγκιουδάκης 9, Arapaj 4, Μπάτσης 22.

Σκόρπιοι (Χειράκης): Πατσιαλής 2, Μέτσο, Δήμου 9, Αντωνέας 8, Χειράκης 13, Σαραντάρης 3, Γιαννούσης 26, Τέγος 8.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ!