62
Sicarios BC 17 20 22 25 - 84 -
MnP 14 19 24 5 - 62 -

Νέα αρχή και πρώτη νίκη για Sicarios

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά κλειστό. Οι ανανεωμένοι Sicarios έβρισκαν λύσεις και βρήκαν τρίποντο με τον Σκανδάλη για να προηγηθούν με 7-4 στα πρώτα τρία λεπτά. Ο Δάλπας όμως απάντησε με το ίδιο νόμισμα στην αμέσως επόμενη κατοχή για το 7-7. Με ένα σερί 5-0 με πόντους των Παπαθανασίου και Μητσάκη οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 12-7, όμως ο Ιακωβίδης έσπασε το σερί και με δύο βολές μείωσε σε 12-9. Οι Sicarios συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα και η περίοδος έκλεισε με buzzer beater τρίποντο του Στρούζα (17-14).

Στην δεύτερη περίοδο με τρίποντο του Ιακωβίδη οι MnP ισοφάρισαν το παιχνίδι σε 20-20, επτά λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Παπαθανασίου απάντησε άμεσα με δύο εύστοχες βολές για το 22-20. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ για μεγάλο διάστημα του δεκαλέπτου και έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 37-33.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα γρήγορο τρίποντο του Παπαδόπουλου (40-33) και τον Δάλπα να απαντάει άμεσα για το 40-37. Λίγο αργότερα ο Δάλπας με τρίποντο από τη γωνία μείωσε ξανά στους τρεις (46-43), και έτσι οι δύο ομάδες παρέμεναν πολύ κοντά στο σκορ, νιώθοντας η μία την ανάσα της άλλης. Οι MnP πέρασαν μπροστά με τρίποντο του Μόκκα (49-50), όμως με Στανίτσα και Σκανδάλη οι Sicarios επανήλθαν μπροστά (56-52). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Sicarios να προηγούνται με 59-57.

Στην τελευταία και καθοριστική περίοδο ο Παπαδόπουλος με τρίποντο έδωσε σημαντική ανάσα στους γηπεδούχους, που προηγήθηκαν 62-57. Με αιφνιδιασμό και καλάθι του Σίμοβιτς οι Sicarios πήραν για πρώτη φορά αέρα 11 πόντων (68-57) και με τρίποντο του Παπαδόπουλου λίγο μετά το σκορ έγινε 71-58. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε για τους Sicarios ως το τελευταίο λεπτό και έτσι το τελικό σκορ ήταν 84-62.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Δημήτρης Παπαθανασίου με 16 πόντους και εννιά ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Δάλπας έχοντας 23 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Sicarios: Σίμοβιτς 14 (2), Κάγκουρας, Μητσάκης 8 (1), Παπαδόπουλος 27 (6), Παπαθανασίου 16, Σκανδάλης 7 (1), Στανίτσας 9 (3), Στεργιόπουλος 3 (1)

MnP: Γκρεκ, Δάλπας 23 (4), Ιακωβίδης 11 (1), Κατέρης, Κεχίδης, Κιοσέογλου, Κυριαζής 6, Μόκκας 11 (3), Νταβαρίνος 5, Ορφανίδης 3, Παπαδόπουλος, Στρούζας 3 (1)