30/09/2024
Magoofyδες 11 4 12 13 - 40 -
Chicago Fools 18 16 29 17 - 80 -

Νίκη ψυχολογίας για τους Chicago Fools

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Chicago Fools να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και με τρίποντο του Γιαμπάνη πήραν προβάδισμα με 0-5. Η περίοδος συνεχίστηκε με τον ίδιο τρόπο και οι τυπικά φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι και το καλό rotation προηγήθηκαν με 11-18, κλείνοντας ιδανικά το δεκάλεπτο.

Η συνέχεια βρήκε την ομάδα του Chicago να προηγείται με βολές του Δερμεντζόγλου με σκορ 11-23, και με τρίποντο του Καλογιαννίδη ξέφυγαν με 15 πόντους (11-26). Οι τυπικά γηπεδούχοι δεν είχαν απαντήσεις στην επιθετική πολυφωνία των αντιπάλων τους και έτσι το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 15-34.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Chicago Fools έτρεξαν ιδανικά στους αιφνιδιασμούς και προηγήθηκαν με 16-42 με καλάθι του Κυριαζίδη. Με βολές του Δερμεντζόγλου η διαφορά μεγάλωσε και άλλο (18-46) και η περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 27-63.

Το τέταρτο δεκάλεπτο έδωσε την ευκαιρία στις δύο ομάδες να δοκιμάσουν πράγματα. Το παιχνίδι ήταν πιο απελευθερωμένο με τους Magoofyδες να δίνουν την μπάλα στον νεαρό Σωτήρη Μπούτζη και να βρίσκουν καλάθια σε αρκετές περιπτώσεις. Το τελικό σκορ ήταν 40-80.

Novibet MVP ήταν ο Αλέξανδρος Δερμεντζόγλου με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Για τους Χαλκιδικιώτες ξεχώρισε ο Γιώργος Βασιλειάδης με 8 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Magoofyδες: Βασιλειάδης 8, Θαλασσινός 8, Καραμανλίδης, Μπούτζης Στ. 12 (1), Μπούτζης Σω. 8, Σγούρος 4 (1), Τσομπανάκης

Chicago Fools: Αθάνατος 6 (1), Γιαμπάνης 9 (1), Δερμεντζόγλου 17, Καλογιαννίδης 12 (2), Κατιγκάς 5, Κυριαζίδης 14 (1), Πλευρίτης 11, Σαγιάς, Τερβισιάδης 6