14/10/2024
Δεν έχει 14 10 5 10 - 39 -
West Ballers 24 6 22 13 - 65 -

Νίκη ψυχολογίας για τους West Ballers

Με 3/3 σουτ ξεκίνησαν το παιχνίδι οι West Ballers με πρωταγωνιστές Νικολαΐδη και Λιόλιο με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 0-7. Λίγο αργότερα, στην εξίσωση των σκόρερ μπήκε και ο Ιωαννίδης, με το σκορ να γίνεται 3-10. Οι Δεν Έχει με σερί 5-0 μείωσαν άμεσα σε 8-10 με τον Κ. Κίκα, όμως οι West Ballers συνέχισαν ακάθεκτοι και με έμμεσο τρίποντο του Μάλαμα έγραψαν το 10-18. Με buzzer beater τρίποντο του Λιόλιου το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 14-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Χαλκιδικιώτες είχαν αρκετές λύσεις και πλησίασαν σε 21-24, όμως ο Μπίκας ξεμπλόκαρε την ομάδα του και έδωσε ανάσα (21-26). Με τρίποντο του Κοντολέων το σκορ έγινε 24-26, όμως με σερί 0-4 οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με σκορ 24-30.

Στην τρίτη περίοδο οι West Ballers έτρεξαν ένα σερί 0-7 και με τον Νικολαΐδη προηγήθηκαν με 24-37 και λίγο μετά με τον Λιόλιο το σκορ έγινε 24-39. Οι Δεν Έχει εγκλωβίστηκαν από τις καλές άμυνες των αντιπάλων τους και έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 29-52.

Στην τελευταία περίοδο οι West Ballers συνέχισαν να είναι φοβεροί και τρομεροί και έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς, για να μεγαλώσουν και άλλο το προβάδισμα τους. Το τελικό σφύριγμα τους βρήκε να πανηγυρίζουν μια σημαντική νίκη, με τελικό σκορ 39-65.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Γιώργος Δεληγιάννης με 10 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Στην αντίπερα όχθη ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Κοντολέων με 9 πόντους και 6 κλεψίματα.

Δεν Έχει: Βαβρίτσας 6, Κίκας Κ. 2, Κίκας Α. 14 (3), Κοντολέων 9 (3), Λάμπρου 4, Παραστατίδης 2, Σαλασάσογλου 2

West Ballers: Δεληγιάννης 10, Ιωαννίδης 18 (2), Λιόλιος 14 (2), Μάλαμας 5, Μπίκας 11 (3), Νικολαΐδης 7 (1), Παυλίδης, Στρατόπουλος