14/10/2024
Puebla BC 19 19 26 10 - 74 -
Osama Bin Buckets 12 26 22 4 - 64 -

Νίκη χρυσάφι για την Puebla

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκουν σκορ με Πετσιάβα και Μαυροχωρίδη (2-2). Με έμμεσο τρίποντο του Λεκομπλέ η Puebla πήρε προβάδισμα (5-2), και με όπλο την καλή κυκλοφορία προηγήθηκε με τον Σουρμελίδη με 10-4. Με τον Καριοφύλλη να "ζεσταίνεται" οι "κιτρινόμαυροι" προηγήθηκαν με 16-7. Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το πόδι στο γκάζι και με δίποντη "βόμβα" του Σταυρίδη το σκορ έγινε 16-12. Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 19-12.

Στην δεύτερη περίοδο οι δύο αντίπαλοι ήταν κοντά στο σκορ, με τον Πασχαλούδη να δίνει μια ανάσα στους γηπεδούχους (22-17), με τον Καστίδη να απαντάει με τρίποντο (22-20). Λίγο μετά είχαμε ισοπαλία (24-24), με τον Σωκράτη Βούλγαρη να δίνει την λύση για την Puebla με πέντε σερί πόντους (29-24). Η περίοδος συνέχισε να είναι κλειστή, με το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 38-38.

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν είχε μεγάλες αλλαγές. Με τρίποντο του Πετσιάβα το σκορ έγινε 42-44 για τους Osama Bin Buckets, που ανέκτησαν το προβάδισμα λίγο αργότερα με όμορφο δεξί λέι απ του Στ. Στυλιανίδη (44-46). Με τρίποντο του Πετσιάβα αμέσως μετά το σκορ έγινε 44-49. Λίγο αργότερα ο Καστίδης έγραψε με τρίποντο το 51-57, όμως η Puebla με σερί 6-0 απάντησε και ισοφάρισε (57-57). Με πρωταγωνιστή τον Καριοφύλλη οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τη λήξη του δεκαλέπτου με 64-60.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Osama ισοφάρισαν με σερί 0-4 (64-64), όμως με ομηρικές μάχες ο Καριοφύλλης έδωσε ανάσα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του (68-64). Η Puebla συνέχισε να ποντάρει πολλά πράγματα στην ρακέτα της και δικαιώθηκε, παίρνοντας τελικώς τη νίκη με σκορ 74-64.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Νεκτάριος Καριοφύλλης με double-double, 26 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά διακρίθηκε ο Στέλιος Στυλιανίδης με 22 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Puebla: Βούλγαρης Στ., Βούλγαρης Σω. 19 (1), Καριοφύλλης 26, Λαπαρίδης, Λεκομπλές 7, Μαυροχωρίδης 4, Οδοντίδης 3, Πασχαλούδης 2, Σουρμελίδης 9 (3), Τσίμπουρης 4

Osama Bin Buckets: Γουδεντζίκης 6 (2), Δούκας 2, Ζιούτας, Καστίδης 8 (2), Μάλλιος, Πετσιάβας 16 (4), Σιδηράς 5 (1), Σταυρίδης 2, Στυλιανίδης Στ. 22 (1), Στυλιανίδης Β. 3 (1)