07/10/2024
Xlats BC 15 17 8 14 - 54 -
Δεν έχει 15 11 11 13 - 50 -

Νίκη χρυσάφι για τους Xlats BC

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Δεν Έχει να προηγούνται 2-3, όμως με τρίποντο του Καμπούρη οι Xlats BC πέρασαν μπροστά με 5-3. Λίγο αργότερα με δύσκολο καλάθι του Λάμπρου το σκορ έγινε 5-6 υπέρ της ομάδας από την Χαλκιδική, και με τρίποντο του Α. Κίκα πιο μετά το σκορ διαμορφώθηκε στο 10-13. Οι Xlats BC βρήκαν πάντως τις λύσεις και ισοφάρισαν με τη λήξη της περιόδου (15-15).

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου το σκηνικό δεν άλλαξε και η ισοπαλία ακολουθούσε τις δύο ομάδες. Με καλάθι του Λάμπρου έγινε το 18-18, και λίγο μετά ο Κ. Κίκας έγραψε το 18-20. Με πολλά επιθετικά ριμπάουντ οι Xlats BC κατόρθωσαν να προσπεράσουν στο σκορ (24-22). Με ωραία συνεργασία οι Xlats πέρασαν και πάλι μπροστά (26-24), και με τρίποντο του Καμπούρη οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 32-26, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Xlats συνέχισαν να είναι μπροστά στο σκορ, αλλά οι Δεν Έχει συνέχισαν να καραδοκούν. Με γκολ φάουλ του Μυλωνά το σκορ έγινε 35-29 αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και το σκορ έγινε 37-29. Οι Χαλκιδικιώτες πλησίασαν και πάλι με τον Μυλωνά (37-32). Οι Δεν Έχει πλησίασαν στον πόντο λίγο αργότερα αλλά με buzzer beater δίποντο οι Xlats έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 40-37.

Με το πόδι στο γκάζι μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Xlats BC και με σερί 6-0 προηγήθηκαν με 46-37, όμως οι Χαλκιδικιώτες δεν παρέδωσαν αμαχητί τα όπλα και μείωσαν σε 48-44. Οι Xlats κράτησαν όμως με νύχια και με δόντια το προβάδισμα τους μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα και πήραν τη νίκη με σκορ 54-50.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Αλέξανδρος Μαστροδημήτρης με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά ξεχώρισε ο Δάκης Γεώργογλου με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Xlats BC: Αλεξανδράκης 9 (1), Βούζος 11 (3), Καμπούρης 6 (2), Κοκοβίδης 2, Κωνσταντινάκης 3 (1), Μαστροδημήτρης 13 (1), Σαρρής 6, Ταουκίδης 4, Φιντιράκης

Δεν Έχει: Γεώργογλου 11 (3), Κίκας Κ. 6, Κίκας Α. 8 (2), Κοντολέων 1, Λάμπρου 2, Μυλωνάς 18 (2), Παραστατίδης, Πινακιώτης 4