08/10/2024
Sky is the limit 8 16 15 10 - 49 -
Zero Pointers 6 19 14 18 - 53 -

Νικητές και 53 pointers

Στο πρώτο δεκάλεπτο κυριάρχησαν οι πολύ καλές άμυνες με αρκετά μπλοκ στις δύο πλευρές. Ο Ανδρεάδης έδωσε το πρώτο καλάθι στην ομάδα του (0-2), όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και με καλάθι του Τσάνη πήραν προβάδισμα με 4-2. Ο Κοντεκάς στον αιφνιδιασμό έδωσε τη λύση για τους Zero Pointers (4-4). Οι Sky is the limit βρέθηκαν να προηγούνται στο πρώτο δεκάλεπτο με βραχεία κεφαλή (8-6).

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Μπάνη στον αιφνιδιασμό (11-13), με τους Sky is the limit να μένουν λίγο πίσω στη συνέχεια αλλά να βρίσκουν λύση με αιφνιδιασμό του Νάσκου (18-21). Λίγο αργότερα οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι πολύ κοντά και ο Μπάνης με μια βολή έδωσε προβάδισμα (24-25) στους Zero Pointers με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος ήταν εξίσου ανταγωνιστικό με τους γηπεδούχους να πλησιάζουν στο σκορ (29-31) με τρίποντο του Τσάνη. Ο Κοτζαδάμης λόγο αργότερα έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στους Sky is the limit (34-31) με τον Σιάχο να απαντάει άμεσα με τρίποντο (34-34). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι αρκετά κοντά με τους γηπεδούχους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα με τη λήξη της τρίτης περιόδου (39-35).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Sky is the limit συνέχισαν να προηγούνται, αλλά οι Zero Pointers έβρισκαν λύσεις όπως με τις δύο εύστοχες βολές του Ανδρεάδη (43-41). Ο Τσάνης με τρίποντο έδωσε ανάσα τριών πόντων στην ομάδα του (46-43) και ο Παπαδόπουλος επίσης με τρίποντο έγραψε το 49-43. Όμως, κάπου εκεί άλλαξαν τα πάντα στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι μπλόκαραν, οι Zero Pointers βρήκαν ήρωα στο πρόσωπο του Χατζηγιαννακίδη (49-51), ήταν ψύχραιμοι στα κρίσιμα και πήραν μια μεγάλη νίκη με τελικό σκορ 49-53.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Θανάσης Χατζηγιαννακίδης με 11 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά ξεχώρισε ο Αναστάσης Τσάνης με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Sky is the Limit: Διακάκης, Καρυοφύλλης 4, Κοτζαδάμης 5, Λεφάκης 5 (1), Νάσκος 7 (1), Παπαδόπουλος 10 (1), Πίτσος, Τσάνης 18 (2)

Ζero Pointers: Ανδρεάδης 17 (2), Κατσάλης, Κοντέκας 3, Μανώλογλου 4, Μπάνης 8 (2), Σιάχος 10 (1), Χατζηγιαννακίδης 11 (1)