16/11/2022
Maccabi Tel Axyn 16 24 11 17 - 68 -
Monstars 22 17 20 17 - 76 -

Nίκη και συνεχίζει την πορεία του το τραίνο των Monstars!

Στο κλειστό γήπεδο της Δέκα οι Monstars πήραν μία πολύ σημαντική νίκη εναντίον των Maccabi Tel Axyn με 68-76.

Ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι οι Monstars  και κατάφεραν να φτιάξουν μία διαφορά ασφαλείας με τον Αμπατζή να παίρνει το όπλο του και να ευστοχεί σε μεγάλα σουτ από την περιφέρεια. Οι Maccabi Tel Axyn δεν μπόρεσε να περιορίσει τα σουτ από την περιφέρεια των φιλοξενούμενων όμως βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Κουφό να πετυχαίνει σημαντικούς πόντους και να διαμορφώνει το 16-22.

Στην δεύτερη περίοδο οι παικτες της Maccabi Tel Axyn ανέβασαν την απόδοση τους βελτίωσαν την άμυνα τους και με όμορφες συνεργασίες των Βεργίδη και Δαλέση κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ. Οι Monstars βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Αργυρίου και του Στράντζαλη όμως πλήρωσαν την χαλαρότητα που είχαν στην άμυνα και του ημίχρονο τους βρήκε πίσω στο σκορ με 40-39.

Η κακή δεύτερη περίοδος πίσμωσε του Monstars και μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν ξανά τα ηνία του παιχνιδιού. Έπαιξαν πιο σκληρή άμυνα και συνέχισαν την ωραία κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση με τον Λαγογιάννη να βγαίνει μπροστά και να πετυχαίνει συνεχόμενα καλάθια για την ομάδα του. Οι Maccabi Tel Axyn δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον γρήγορο ρυθμό που επέβαλλαν οι φιλοξενούμενοι και δυσκολεύτηκαν σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα η λήξη της τρίτης περιόδου να τους βρεί πίσω στο σκορ με 51-59.

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις για να περιορίσουν τον δαιμονιώδη ρυθμό των Monstars και με τα καλάθια του Καλουπτσόγλου προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά και να επιστρέψουν στο παιχνίδι, όμως οι φιλοξενούμενοι κρατησαν την ψυχραιμία τους και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν μία σημαντική νίκη για την συνέχεια του πρωταθλήματος με 68-76.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Γιώργος Λαγογιάννης με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μάριος Κουφός με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ κι 3 ασσίστ.

Maccabi Tel Axyn: Νέντης 2, Δερμεντζίδης 8(1), Κουφός 18(2), Καλουπτσόγλου 13, Τερζόυδης 2, Δαλέσης 10(1), Ιωαννίδης 4, Βεργίδης 11(1).

Monstars: Αργυρίου 10(2), Αμπατζής 18(5), Πετάβρατζης 5, Στράντζαλης 11(2), Πατσίκας 2, Κωνσταντίνου 5, Τσιαδήμος, Μαραντίδης, Παλλάκης 2, Νικολαϊδης, Λαγογιάννης 23.

Τι μας άρεσε: O γρήγορος ρυθμός που είχε το παιχνίδι προσφέροντας θέαμα στους θεατές.