07/11/2022
Salo Nics 17 9 6 27 - 59 -
Magoofyδες 10 16 12 16 - 54 -

Νίκη με ανατροπή για τους Salo Nics!

Μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στην πρώτη περίοδο οι Salo Nics και με τα καλάθια του Φίλιππου Τέγου κατάφεραν να φτιάξουν μία μικρή διαφορά ασφαλείας. Οι Magoofyδες βρήκαν επιθετικά κάποιες λύσεις στο πρόσωπο του Kolev αλλά ήταν υπερβολικά άστοχοι κοντά στη ρακέτα με αποτέλεσμα το τέλος της περιόδου να αφήνει τις δύο ομάδες στο 17-10.

Οι Magoofyδες κάπου εκεί γύρισαν τον διακόπτη και κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά και να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια. Με συνεχόμενα τρίποντα του Σγουρού και του Δεδόπουλου έφεραν τούμπα το ματς βάζοντας δύσκολα στους αντιπάλους τους. Οι Salo Nics δυσκολεύτηκαν να αντιμετωπίσουν την ευστοχία των φιλοξενούμενων με αποτέλεσμα το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 26-26.

Στην τρίτη περίοδο οι Magoofyδες συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και κατάφεραν να περάσουν μπροστά με τον Θαλασσινό και τον Kolev να είναι ασταμάτητοι στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι έχασαν την συγκέντρωση τους και έπαθαν μπλακ άουτ στην επίθεση καθώς σκόραραν μόλις 6 πόντους και το τέλος της περιόδου τους βρήκε πίσω στο σκορ με 32-38.

Η τέταρτη περίοδος ήταν καθοριστική για τις δύο ομάδες. Έγιναν πολλές σκληρές μονομαχίες καθώς και οι δύο ομάδες ήθελαν να φύγουν με την νίκη. Ο Θαλασσινός συνέχισε να οδηγεί τους Magoofyδες προς την νίκη, όμως οι Salo Nics δεν είχαν πεί την τελευταία τους λέξη. Ανέκτησαν την συγκέντρωση τους και με όμορφες συνεργασίες κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με τον Τέγο να είναι μπροστάρης σε αυτήν την αντεπίθεση των γηπεδούχων και να διαμορφώνει το τελικό 59-54.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Φίλιππος Τέγος με 27 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τους φιλοξενούμενους  ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Θαλασσινός με 14 πόντους, 15 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Salo Nics: Τριανταφύλλου 4, Τσούγκας, Τάσσιος, Στεργιόγλου, Συνδικιώτης, Κεπαπτσόγλου, Καρακίτσας 3, Κριθαράκης 4, Τέγος 27(3), Τέντσος 21(2).

Magoofyδες: Σγούρος 9(3), Kolev 13(3), Δεδόπουλος 6(2), Σαββίδης 4, Θαλασσινός 14, Καραμανλίδης 4, Γεωργόγλου, Τυφλόπουλος, Λινάρδος 2, Τσομπανάκης 2.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες στο παρκέ.