09/01/2023
Fioretsina Salonica 31 16 20 15 - 82 -
Δεν έχει 18 15 24 23 - 80 -

Νικητές οι Fioretsina Salonica σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι!

Μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο οι Fioretsina Salonica και κατάφεραν να επιβάλλουν από νωρίς τον ρυθμό τους στο παιχνίδι. Με μεγάλα καλάθια του εξαιρετικού Μιλκούδη και του Παπαβασιλείου κατάφεραν να φτιάξουν από την πρώτη περίοδο μία διαφορά ασφαλείας από τους αντιπάλους τους. Οι Δεν Έχει προσπάθησαν να απαντήσουν με τις προσωπικές ενέργειες του Καλπαξίδη, αλλά ήταν υπερβολικά μόνος με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 31-18.

Στην δεύτερη περίοδο οι Δεν Έχει ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να σταματήσουν τον ρυθμό τον αντιπάλων τους. Επιθετικά  βρήκαν λύσεις στο πρόσωπο του Παντάλη και του Μυλωνά, οι οποίοι ανέβασαν την ταχύτητα της ομάδας τους πετυχαίνοντας εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό. Οι γηπεδούχοι με όμορφες συνεργασίες του Μιλκούδη και του Δοξάκη κράτησαν την διαφορά που έφτιαξαν από την πρώτη περίοδο διαμορφώνοντας το 47-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν το παιχνίδι. Βελτίωσαν την άμυνα τους στη ρακέτα με αποτέλεσμα να βρούν ρυθμό και στην επίθεση με τον Καλπαξίδη και τον Γιαννακούδη να πετυχαίνουν συνεχόμενους πόντους. Οι Fioretsina Salonica απάντησε με τα καλάθια του Χατζηλιάδη και του Παπαβασιλείου κρατώντας την διαφορά σε διψήφιο νούμερο διαμορφώνοντας το 67-57.

Στην τέταρτη περίοδο η αντεπίθεση των Δεν Έχει συνεχίστηκε. Αντιμετώπισαν σωστά τα επικίνδυνα drive του Μιλκούδη και στην επίθεση γύρισαν με υπομονή την μπάλα βρίσκοντας τα ελεύθερα σουτ και κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στο καλάθι. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να βρουν εύκολα λύσεις κοντά στο καλάθι στο σετ παιχνίδι οπότε ανέβασαν την πίεση τους στην μπάλα και τρέχοντας στον αιφνιδιασμό κατάφεραν να βρουν σκορ και να πάρουν την νίκη με το τελικό 82-80.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Σταμάτης Μιλκούδης με 40 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ηλίας Καλπαξίδης με 31 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα.

Fioretsina Salonica: Χατζηλιάδης 9, Μιλκούδης 40(3), Χαριτίδης 2, Παπαδόπουλος 2, Δοξάκης 10(2), Παπαβασιλείου 15(3), Ταξιλταρίδης 4, Χαϊτλής, Μπουμπόνας.

Δεν Έχει: Μυλωνάς 4, Κοντολέων 3(1), Καλπαξίδης 31, Σαλασάσογλου, Βαβρίτσας 4, Αλβανός, Λάμπρου 2, Παντάλης 7, Βρακάς 3(1), Γιαννακούδης 21(4), Μπαλκούρας.

Τι μας άρεσε: Η αντεπίθεση των Δεν Έχει στο δεύτερο ημίχρονο.