18/09/2024
Sivirians 11 9 17 12 - 49 -
West Ballers 11 11 19 6 - 47 -

Νικητές στα σημεία οι Sivirians

Η πρώτη περίοδος βρήκε τους δύο μονομάχους να προχωρούν χέρι-χέρι στο σκορ. Με όπλο τα τρίποντα, οι Sivirians με πρωτεργάτες Καρανικόλα και Κώνστα προηγήθηκαν με 11-7. Όμως, οι West Ballers με πολλές λύσεις εντός ζωγραφιστού και αιχμή του δόρατος τον Δεληγιάννη ισοφάρισαν σε 11-11, που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο υπήρξαν πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα, με τον Μάλαμα να δίνει ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων στους West Ballers στα μισά της περιόδου, όμως οι Sivirians βρήκαν τις λύσεις να ροκανίσουν τη διαφορά και έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 20-22 υπέρ των WB.

Εξίσου κλειστό ήταν το παιχνίδι και στην τρίτη περίοδο με την ισοπαλία να ακολουθεί τις ομάδες στο μεγαλύτερο διάστημα. Οι μηχανές των δύο ομάδων ζεστάθηκαν επιθετικά και στα τελευταία τρία λεπτά του δεκαλέπτου οι West Ballers πήραν μια ανάσα πέντε πόντων, με το δεκάλεπτο τελικώς να ολοκληρώνεται με σκορ 37-41.

Στο ξεκίνημα του τελευταίου και κρίσιμου δεκαλέπτου οι West Ballers προηγήθηκαν για πρώτη φορά με έξι πόντους χάρη σε καλάθι του Μάλαμα, όμως οι Sivirians με γρήγορο σερί 5-0 επανήλθαν στο παιχνίδι, μειώνοντας στον πόντο. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν θρίλερ. Ο Κωστόπουλος με 1/2 βολές έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στους Sivirians, 17 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του αγώνα και στη συνέχεια έγινε φάουλ για βολές στον Δεληγιάννη. Εκείνος δεν τις αξιοποίησε και έτσι το παιχνίδι έληξε με νικητές τους γηπεδούχους.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Βασίλης Κώνστας έχοντας double-double με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Από τους West Ballers ξεχώρισε ο Γιώργος Δεληγιάννης που είχε και αυτός με τη σειρά του double-double με 15 πόντους και 22 ριμπάουντ.

Sivirians: Βασιλείου, Δοάνης 9 (1), Καρανικόλας 18 (6), Κυριάκου 2, Κώνστας 10 (1), Κωστόπουλος 10 (1), Παπαγγέλου, Πολυνόπουλος

West Ballers: Δεληγιάννης 15, Λιόλιος 10, Μάλαμας 20 (1), Μυρίδης, Νικολαΐδης 2, Παυλίδης, Στρατόπουλος