06/12/2022
Anatolians Jazz 14 12 18 12 - 56 -
Maccabi Tel Axyn 18 13 16 18 - 65 -

Νικητές στο ντέρμπι της αγωνιστικής οι Maccabi Tel Axyn!

Οι  παίκτες της Maccabi Tel Axyn μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και με τα καλάθια του Κουφού και του Τσώνη προσπάθησαν να φτιάξουν από νωρίς μία διαφορά ασφαλείας από τους αντιπάλους τους, όμως οι Anatolians Jazz με ψυχραιμία στην επίθεση τους μπόρεσαν να απαντήσουν και να μειώσουν με τον Μπαντή να σημειώνει σημαντικούς πόντους κοντά στη ρακέτα διαμορφώνοντας το 14-18.

Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε καθώς και οι δύο ομάδες έδωσαν έμφαση στην αμυντική τους λειτουργία. Οι Anatolians Jazz προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά στοχεύοντας την ρακέτα, όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Μεϊντάνη να κρατάει σταθερά μπροστά στο σκορ την ομάδα του με αποτέλεσμα το σκορ του ημιχρόνου να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 26-31.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο ημίχρονο να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Συνέχισαν την σκληρή τους άμυνα και με μπροστάρη τον Καραγκούνη ξεκίνησε η αντεπίθεση τους. Οι παίκτες της Maccabi Tel Axyn δυσκολεύτηκαν να ανακόψουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους όμως με τα καλάθια του Κουφού και του Κελέκη κατάφεραν να μείνουν μπροστά διαμορφώνοντας το εύθραυστο 44-47.

Στην τελευταία περίοδο του παιχνιδιού οι Anatolians Jazz προσπάθησαν να συνεχίσουν την αντεπίθεση τους όμως έμειναν από δυνάμεις και αυτο οδήγησε σε βιαστικές επιλογές στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των αντιπάλων τους και κατάφεραν να κλειδώσουν την νίκη με το τελικό σκορ να είναι 56-65.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Μάριος Κουφός με 28 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γιώργος Καραγκούνης με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Anatolians Jazz: Παπαϊωάννου 2, Χατζηεμμανουήλ 2, Οδοντίδης 4, Βαφειάδης, Ζαρακινός 2, Καραγκούνης 13(2), Μπαντής 22, Παρισάκης, Χατζόπουλος 3, Πυλαρινός 8, Εσκιάδης, Καρράς.

Maccabi Tel Axyn: Δερμεντζίδης, Μεϊντανής 10, Κουφός 28(3), Καλουπτστόγλου 1, Τερζούδης 1, Καραθάνος 5, Κελέκης 6, Τσώνης 8, Ηλιάδης 6.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι παίκτες των δύο ομάδων.