06/05/2023
Undrafted 15 8 8 16 - 47 -
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 13 14 15 11 - 53 -

Οι Γαλάτες ήταν… ανυπόταχτοι!

Τελευταίο ματς του Σαββάτου στο Κλειστό Γήπεδο «Ανδρέας Παπανδρέου» του Περιστερίου με τους Undrafted να αντιμετωπίζουν τους Ανυπόταχτους Γαλάτες. Οι Undrafted κατέβηκαν στο Summer League με νέες προσθήκες, ενώ οι Γαλάτες είχαν να αγωνιστούν πάνω από ένα μήνα και ήθελαν να «ξεσκουριάσουν». Τελικά οι τελευταίοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη παρά την τεράστια προσπάθεια των Undrafted για ανατροπή στο τέλος.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για το ματς με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά καλές και να μας προσφέρουν ένα άκρως ανταγωνιστικό παιχνίδι με το δεκάλεπτο να λήγει 15-13 υπέρ των Undrafted.

Οι Γαλάτες ήταν ελαφρώς καλύτεροι στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκμεταλλεύτηκαν τη δυστοκία των Undrafted και κατάφεραν να κυριαρχήσουν στο low post. Το ημίχρονο έληξε με 23-27 υπέρ των Γαλατών και η εικόνα του αγώνα έδειχνε πως θα πάμε σε ντέρμπι μέχρι το τέλος.

Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο οι Undrafted συνέχισαν να βρίσκουν σίδερο και οι Γαλάτες χωρίς να παίζουν σπουδαίο μπάσκετ μεγάλωναν σιγά σιγά τη διαφορά. Οι Undrafted τα περίμεναν όλα από τον εξαιρετικό Γιώργο Χρυσικό, αλλά δεν ήταν αρκετός και η ομάδα του βρέθηκε να χάνει στο τέλος της περιόδου με 31-42.

Το μεγάλο πλεονέκτημα των Undrafted σε σχέση με τους αντιπάλους τους ήταν το νεαρό της ηλικίας τους. Αυτό ακριβώς εκμεταλλεύτηκαν στην τελευταία περίοδο και τη στιγμή που οι Γαλάτες έμοιαζαν κουρασμένοι, οι Undrafted έπαιζαν στα «κόκκινα» καταφέρνοντας να φτάσουν το ματς σε διαφορά μιας κατοχής! Σε εκείνο το σημείο ο Κόντος έχασε ένα lay up στον αιφνιδιασμό και μαζί την ευκαιρία να μειώσει στον πόντο! Στην αμέσως επόμενη επίθεση οι Γαλάτες έβαλαν τρίποντο κάνοντας το 47-53, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φραντζέσκος Φραντζεσκάκης με 16 πόντους, 20 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι Undrafted τελείωσαν το ματς με 15/54 δίποντα, 2/19 τρίποντα, 11/20 βολές, 29 ριμπάουντ και 10 ασίστ για 6 λάθη. Από την άλλη οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες είχαν 22/58 δίποντα, 2/17 τρίποντα, 3/16 βολές, 65 ριμπάουντ και 11 ασίστ για 20 λάθη.

Undrafted (Αγρογιάννης): Καταλακτάκης, Κουτσουμπίνας 5, Κόντος 4, Ματεντζόγλου, Μουστάκης, Πανταζής 2, Χρυσικός Α. 14 (2), Χρυσικός Γ. 22

Ανυπόταχτοι Γαλάτες (Ανδρικόπουλος): Ανδρικόπουλος Α. 6, Ανδρικόπουλος Τζ. 11 (1), Γαλάνης 5 (1), Καζάνας 8, Καλλούλη 3, Μπετχαβάς 2, Τερζής, Φραντζεσκάκης 16

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή των Undrafted στο τελευταίο δεκάλεπτο που παραλίγο να τους χαρίσει τη νίκη.