19/03/2023
Lobsters BC 23 15 18 15 - 71 -
Μία + Μία 17 17 18 12 - 64 -

Οι Lobsters «δάγκωσαν» τους μαχητικούς Μία + Μία

Μπορεί στα χαρτιά ο αγώνας ανάμεσα στους Lobster BC και τους Μία + Μία να φαινόταν εύκολη υπόθεση για τους πρώτους αν αναλογιστεί κανείς τη θέση τους στη βαθμολογία αλλά στην πράξη αποδείχθηκε ότι τα πράγματα δεν ήταν τόσο απλά.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους Lobsters να προσπαθούν να επιβάλουν το ρυθμό τους αλλά οι Μία + Μία με τρίποντα του Βογιατζή και με πείσμα κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ και να κλείσουν την πρώτη περίοδο χάνοντας με 6 πόντους διαφορά 23-17.

Στη δεύτερη περίοδο ανέλαβαν δράση για τους Lobsters ο Δόλιας και ο Σαλονικίδης και η διαφορά άρχισε να μεγαλώνει. Πάντα όμως όπως θα δούμε και στη συνέχεια οι Μία + Μία ήταν εκεί για να διακόψουν το momentum των αντιπάλων και να τους ακολουθούν σε απόσταση αναπνοής. Ο Θεοφίλης, ο οποίος έκανε σπουδαίο ματς, έλαμψε στη δεύτερη περίοδο και το ημίχρονο έκλεισε με ισχνό προβάδισμα 38-34 για τους Lobsters.

Μία από τα ίδια και στο τρίτο δεκάλεπτο αφού οι Lobsters έφτασαν τη διαφορά σε κάποιο σημείο ακόμα και σε διψήφια νούμερα, αλλά οι Μία + Μία με αυταπάρνηση και σπουδαίες φάσεις στην επίθεση κατάφεραν να γυρίσουν ξανά το παιχνίδι και να σβήσουν όποιο προβάδισμα έδειχναν να χτίζουν οι Lobsters. Το δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο και το 56-52 άφηνε τα πάντα ανοιχτά για την τελευταία περίοδο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Lobsters είχαν ένα φανταστικό Σαλονικίδη, πήραν βοήθειες και από Κουτελά και Δόλια, αλλά ο Αλβέρτος με τα τρίποντα του και οι λύσεις που έδωσε ο Γερόλυμος έκαναν το παιχνίδι να είναι ανοιχτό μέχρι το τέλος. Τελικά οι Μία + Μία δεν κατάφεραν ποτέ να κάνουν την ολική ανατροπή και παρόλο που κρατήθηκαν κοντά μέχρι το τέλος, κάποια στιγμή τους τελείωσε ο χρόνος αφού το παιχνίδι μπήκε στο τελευταίο του λεπτό με διαφορά ασφαλείας για τους Lobsters και τελικά έληξε με το 71-64 υπέρ των τελευταίων.

Οι Lobsters BC τελείωσαν τον αγώνα με 20/41 δίποντα, 7/31 τρίποντα, 10/12 βολές, 40 ριμπάουντ και 14 ασίστ για 12 λάθη. Από την άλλη οι Μία + Μία είχαν 17/41 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 6/17 βολές, 36 ριμπάουντ και 13 ασίστ για 10 λάθη.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Σαλονικίδης με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 18 στο efficiency.

Lobsters BC(Σαλονικίδης): Σαλονικίδης 19 (4), Αποστολάκος, Γλένης, Χατζίδης 5, Δόλιας 25 (3), Μπάρλας, Ντόυντος 2, Κουτελάς 10, Λαδάς 8, Τρικαλιώτης

Μία + Μία(Μαυράκης): Θεοφίλης 15, Βογιατζής Παύλος 7 (1), Βογιατζής Πέτρος 12 (3), Αλβέρτος 15 (3), Σπανίδης 4, Τζοτζόκος, Γερόλυμος 11 (1), Μαυράκης.

Τι μας άρεσε: Η ανταγωνιστικότητα ανάμεσα στις δύο ομάδες!