08/04/2023
Χάνειball 17 7 12 16 - 52 -
Κλειώ 12 12 17 12 - 53 -

Όλα παίζονται ακόμα!

Όλα ανοιχτά παραμένουν όσον αφορά την πρόκριση στο ζευγάρι Χάνειball-Κλειώ. Οι δύο ομάδες ήρθαν αντιμέτωπες το βράδυ του Σαββάτου 8 Απριλίου και το τελικό 52-53 αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς, καθώς με ένα πόντο διαφορά όλα είναι ρευστά. Η Κλειώ για μεγάλο διάστημα κρατούσε στα χέρια της ένα ικανοποιητικό προβάδισμα, αλλά στο φινάλε οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το ματς ξανά σε ισορροπία.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» στις πρώτες φάσεις, με τον Κώστα Χριστόπουλο να βάζει μπροστά την Χάνειball με 9-4. Σφήκας, Αμπατζής και Λυμπερόπουλος βοήθησαν ώστε η Κλειώ να κάνει το προσπέρασμα 9-12, όμως η αντίδραση από την πλευρά των γηπεδούχων ήταν άμεση και τελικά έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 17-12.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο, περιόρισαν αμυντικά τους αντιπάλους τους και με ένα σερί 0-8 έφεραν ξανά «τούμπα» το ματς για το 17-20. Για 5 αγωνιστικά λεπτά η Χάνειball δεν μπορούσε να βρει το δρόμο προς το καλάθι, αλλά ο Καραμπάς έβαλε τέλος στην αδράνεια και με τρίποντο έγραψε το 20-20. Οι δύο ομάδες πήγαν τελικά στην ανάπαυλα με το σκορ στην ισοπαλία, καθώς ο φωτεινός πίνακας έγραφε 24-24.

Ο Λυμπερόπουλος μπήκε με άγριες διαθέσεις στο τρίτο δεκάλεπτο και με 8 δικούς του πόντους στο ξεκίνημα, η Κλειώ βρέθηκε στο 27-32. Οι φιλοξενούμενοι είχαν λύσεις επιθετικά και παρέμειναν μπροστά, όμως η Χάνειball δεν τους επέτρεπε να απομακρυνθούν, με τους Καραμπά και Μπελεφάντη να βρίσκουν απαντήσεις και την διαφορά, έπειτα από το πέρας του τρίτου δεκαλέπτου, να μένει στους 5 πόντους (36-41).

Το παιχνίδι δεν άργησε να έρθει στον πόντο (40-41), μέχρι η Κλειώ να κάνει ένα ξέσπασμα με τους Θεοδωρόπουλο και Καλαλή και να φτάνει στο 40-47. Οι γηπεδούχοι βλέποντας τους αντιπάλους τους να έχουν το προβάδισμα στα χέρια τους, δεν τα παράτησαν και θέλησαν να κάνουν τα πράγματα πιο εύκολα ενόψει του δεύτερου παιχνιδιού. Καλαλής, Καραμπάς και Κότσιφας έφεραν πόντους στην ομάδα τους, η οποία πλησίασε στο 49-52. Ο Τσιώλος με μία βολή έκανε το 49-53, όμως στη συνέχεια ο Καραμπάς πήρε από το χέρι την ομάδα του και την έφτασε στο -1, με το 52-53 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Betsson MVP του ματς αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Καστανιώτης με 7 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από την Χάνειball εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Γιώργος Καραμπάς με 17 πόντους, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 8 ριμπάουντ.

Η Χάνειball είχε 9/46 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 10/21 βολές, 45 ριμπάουντ, όπως και 5 ασίστ, 11 κλεψίματα, 13 λάθη και 2 μπλοκ. Η Κλειώ τελείωσε το ματς με 18/55 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 8/17 βολές, 41 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Παράλληλα μέτρησαν 10 κλεψίματα, 18 λάθη και 1 μπλοκ.

Χάνειball (Δ. Χριστόπουλος): Δαμουλάκης, Καραμπάς 17(8ρ.), Κότσιφας 8(5ρ.), Μπελεφάντης 4(11ρ.), Κ. Χριστόπουλος 16(1ρ.), Δ. Χριστόπουλος 7(11ρ.), Κ. Χριστόπουλος

Κλειώ (Σφήκας): Αμπατζής 4(3ρ.), Θεοδωρόπουλος 4(2ρ.), Καλαλής 7(13ρ.), Καστανιώτης 7(10ρ.), Λυμπερόπουλος 13(2ρ.), Σφήκας 5(4ρ.), Τσιώλος 4(3ρ.), Χόρτης 9(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση που έβγαλε λίγο πριν το τέλος η Χάνειball.