21/01/2023
Γιουγκοπιάστηκα 18 16 18 25 - 77 -
Titans 16 10 20 17 - 63 -

Ολοκληρωτικό μπάσκετ η Γιογκοπιάστηκα!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό του Athens Sports Hall για το πρωτάθλημα της Master League, η Γιουγκοπιάστηκα παίζοντας εξαιρετικά καθόλα τη διάρκεια της αναμέτρησης  επικράτησε των Titans με σκορ 77-63, καλύπτοντας παράλληλα  και τη διαφορά των δέκα πόντων από το πρώτο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι αναρριχήθηκαν στη 5η θέση της βαθμολογίας, ενώ μια θέση πιο πάνω βρίσκεται η ομάδα του Ηλιαδάκη. Πάμε να δούμε παρέα λοιπόν τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση.

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι, καθώς το τέλος βρήκε τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού με σκορ 18-16. Σε αυτό το διάστημα ο Παπαγεωργίου(8π) πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση έξω από τη γραμμή των 6,75, ενώ πολύτιμη ήταν η βοήθεια του Τσάνταλη μέσα από το ζωγραφιστό. Στη αντίπερα όχθη, ο Κατσιφής(6π) με δύο εύστοχα σουτ τριών πόντων βοήθησε την ομάδα του να μείνει κοντά στο σκορ.

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης η ‘’Γιούγκο’’ εκμεταλλευόμενη την εξαιρετική της άμυνα, αλλά και την πολύ καλή εμφάνιση των Κορωνάκου(4π), Πατάγια(3π) και Παπαγεωργίου(2π) έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με σκορ 24-26. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Τσίτσος με 4 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ.

Η "κυανοκίτρινοι" επέστρεψαν από τα από αποδυτήρια αποφασισμένοι να κρατήσουν τη διαφορά έναντι των αντιπάλων τους και εν τέλει τα κατάφεραν. Ο Κορωνάκος(4π)  οργάνωσε με μαεστρικό τρόπο, ο Τσάνταλη(6π) κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια και Παπαγεωργίου πρόφερε άλλους δύο πολύτιμους πόντους. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Γλαράκης(5π) και Τσίτσος(4π) ηγήθηκαν των προσπαθειών των Titans.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν ακόμη περισσότερο την ένταση στο παιχνίδι τους και με τον Παπαγεωργίου(9π) να συνεχίζει το τρίποντο κρεσέντο κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Master League με σκορ 77-63.

Betsson Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παντελής Κορωνάκος με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ο Θοδωρής Τσίτσος είχε 15 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Η Γιουγκοπιάστηκα  είχε 18/36 δίποντα, 9/18 τρίποντα , 14/20 βολές, 39 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 11 λάθη, ενώ οι Titans είχαν 15/36 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 3/15 βολές, 30 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 7 λάθη .

Γιουγκοπιάστηκα(Νικολαΐδης): Κορωνάκος 13, Κύρκος, Νικολαΐδης 12, Παπαγεωργίου 25, Πατάγιας 10, Τσάνταλης 17, Ψαρρός.

Titans(Ηλιαδάκης) : Βασιλάκης, Γλαράκης 10, Ηλιαδάκης 3, Κατσίφης 10, Απόστολος Μιχάκης 4, Παντελής Μιχάκης 9, Μούρτος 9, Μπαμπάτσικος, Τριανταφύλλου 3, Τρούλης, Τσίτσος 15.

Τι μας άρεσε : Το τρίποντο πάρτι που έστησε ο Παπαγεωργίου!