08/11/2022
The Toy Men 24 8 14 12 - 58 -
Seattle SuperΨΩΝΙΑ 25 13 3 11 - 52 -

Πάτησαν γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο οι The Toy Men!

Το παιχνίδι στην πρώτη περίοδο είχε γρήγορο ρυθμός με τις δύο ομάδες να βομβαρδίζουν τα καλάθια απο την περιφέρεια. Ο Βαλκουμάς και ο Πάνος πετύχαιναν το ένα τρίποντο μετά το άλλο για τους The Toy Men, όμως ο Ακριτόπουλος και ο Καπούλας ήταν εκεί για τους Seattle SuperΨΩΝΙΑ για να απαντήσουν με δικά τους μακρινά σουτ και να διαμορφώσουν το 24-25.

Στη δεύτερη περίοδο οι The Toy Men προσπάθησαν να περάσουν μπροστά στο σκορ με τα καλάθια του Τσουκαλά και του Μούστου αλλά ήταν υπερβολικά άστοχοι. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν αυτή την αστοχία των αντιπάλων τους και με τον Μαλακώζη να βγαίνει μπροστά κατάφεραν να φτιάξουν μία μικρή διαφορα και να προηγηθούν με 32-38 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν τούμπα το ματς και το κατάφεραν με τον Βαλκουμά και τον Μούστο να μπαίνουν με το μαχαίρι στον λαιμό και να δίνουν το προβάδισμα στους The Toy Men. Οι Seattle SuperΨΩΝΙΑ έπαθαν μπλακ άουτ στην επίθεση και δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις στην άμυνα των αντιπάλων τους με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 46-41.

Στην τέταρτη περίοδο οι Seattle SuperΨΩΝΙΑ προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή με τον Ακριτόπουλο να είναι ασταμάτητος στην επίθεση, όμως οι γηπεδούχοι κράτησαν την ψυχραιμία τους και βρήκαν λύσεις στο επιθετικό ξέσπασμα των φιλοξενούμενων και κατάφεραν να πάρουν μία πολύ σημαντική νίκη με 58-52.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Ηρακλής Βαλκουμάς με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Χρήστος Ακριτόπουλος πετυχαίνοντας double double με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ.

The Toy Men: Βαλκουμάς 18(3), Κωνσταντινίδης, Λαμψίδης 2, Τσουκαλάς 7, Στράκαλης, Πάνος 12(4), Μούστος 16(1), Στρατίκης 3(1).

Seattle SuperΨΩΝΙΑ: Ακριτόπουλος 20(4), Καπούλας 6(2), Ιωαννίδης, Μαλακώζης 18(2), Φανουλάς 2, Νταμπούδης, Μουράτης.

Τι μας άρεσε: Το μεγάλο δεύτερο ημίχρονο των The Toy Men.