05/12/2022
SKG Sonics 12 15 12 13 - 52 -
Leathal Pistols 13 19 25 17 - 74 -

Πάτησαν γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο οι Pistols!

Είχαμε χαμηλό ρυθμό στην αρχή του παιχνιδιού καθώς καμία ομάδα δεν κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της και να φτιάξει μία μικρή διαφορά στο σκορ. Οι Pistols με όμορφες συνεργασίες στην επίθεση έβρισκε λύσεις όμως ήταν υπερβολικά άστοχοι από την περιφέρεια. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στους SKG Sonics να μείνουν κοντά στο σκορ και με τα καλάθια του Τροφίδη να παλέψουν για να πάρουν το προβάδισμα. Η λήξη της περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες στο εύθραυστο 12-13.

Στην δεύτερη περίοδο οι Pistols με ψυχραιμία γύρισαν όμορφα την μπάλα και με μπροστάρη τον Πρωτογερόπουλο κατάφεραν να κάνουν ένα μικρό σερί. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τα δύσκολα καλάθια του Τροφίδη και του Κωνσταντινίδη διαμορφώνοντας το 27-32, αφήνωντας τα πάντα ανοιχτά για το δεύτερο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω. Με μπροστάρη τον Πρωτογρόπουλο, ο οποίος κυριάρχησε κοντά στη ρακέτα και στις δύο μεριές του παρκέ, οι Pistols έκαναν ένα σερί και κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο. Οι SKG Sonics δυσκολεύτηκαν να προστατέψουν την ρακέτα τους και αυτό έκανε δύσκολο το έργο τους για να μείνουν στο παιχνίδι, με το σκορ να μένει στο 39-57.

Η τέταρτη περίοδος συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό. Οι Pistols με όμορφες συνεργασίες των Καραγκιαούρη και Χαζημιχαήλ και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να κλειδώσουν την νίκη με το τελικό σκορ να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 52-74.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Δημήτρης Πρωτογερόπουλος με 21 πόντους και 17 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Αναστάσης Τροφίδης με 29 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

SKG Sonics: Κωστούδης 2, Τροφίδης 29(4), Κωνσταντινίδης 8(1), Καποδίστριας, Κεραμιδάς 1, Σπηλιόπουλος.

Pistols: Τσιρδίμος 4, Τάλλης 9, Καραγκιαούρης 7, Πρωτογερόπουλος 21(1), Αγτζίδης 7(10, Ρωσσίδης (1), Χατζημιχαήλ 12.

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση του Δημήτρη Πρωτογερόπουλου.