21/10/2024
Stefanina Timberwolves 37 28 13 20 - 70 -
Δεν έχει 17 13 14 11 - 42 -

Πέμπτη νίκη για τους Λύκους

Στο πρώτο δεκάλεπτο παρακολουθήσαμε ένα πολύ αμυντικό παιχνίδι, με τις άμυνες ζώνης να κάνουν πολύ δύσκολο το έργο επιθετικά και το σκορ να είναι αρκετή ώρα στο 2-2. Στα τελευταία τρία λεπτά της περιόδου οι "λύκοι" έτρεξαν σερί 7-0 και με δίποντο του Κλώνου προηγήθηκαν με 9-2. Η περίοδος έκλεισε με σκορ 9-4.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Timberwolves άρχισαν να ζεσταίνονται από μακριά και με τρίποντο του Κασαρτζιάδη πήραν κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά με 11 πόντους (15-4). Τη σκυτάλη λίγο μετά πήρε ο Χ. Κοσκερίδης που με τρίποντο διαμόρφωσε το 20-4. Η ομάδα της Χαλκιδικής έβρισκε κάποιες λύσεις για να παραμένει κοντά (23-8 στα 14'), όμως οι "λύκοι" είχαν διαρκώς απαντήσεις και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 37-17. 28-13, 13-14, 20-11

Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 41-21 χάρη σε καλάθι του Καλλιώρα, με το προβάδισμα να παραμένει σημαντικό και στη συνέχεια (45-23 στα 26'). Ο Χατζηνικολάου έγραψε το 47-23. Η περίοδος έκλεισε με δίποντο του Γιαννόγλου (50-31).

Στην τέταρτη περίοδο οι Stefanina Timberwolves έλεγξαν απόλυτα την κατάσταση, βρίσκοντας αρκετούς πρωταγωνιστές και έτσι πανηγύρισαν μια δίκαιη νίκη με τελικό σκορ 70-42.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Νίκος Καλλιώρας με 28 πόντους και 6 ασίστ.

Στην άλλη πλευρά ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Κίκας με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Stefanina Timberwolves: Αλβανός, Αλεπάκης 7 (1), Γούσιος 2, Καλλιώρας 28 (4), Κασαρτζιάδης 5 (1), Κλώνος 4, Κοσκερίδης Π. 9 (1), Κοσκερίδης Χ. 3 (1), Μαυρουδής, Χατζηνικολάου 12 (2)

Δεν Έχει: Γιαννόγλου 13 (2), Κίκας Κ. 10, Κίκας Α. 9, Κοντολέων 3 (1), Λάμπρος 2, Λάμπρου, Οικονόμου 2, Παραστατίδης 3 (1), Σαλασάσογλου