09/10/2022
Frigo Driver 13 9 16 16 9 63 -
Χάνειball 12 15 13 14 14 68 -

Πήγε γούρι η νέα φανέλα στην Χάνειball!

Η Χάνειball εγκαινίασε με τον καλύτερο τρόπο την καινούργια της φανέλα, καθώς το απόγευμα της Κυριακής 8 Οκτωβρίου στον Κολωνό, σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, επικράτησε με 63-68 απέναντι στην Frigo Driver.

Σε χαμηλούς ρυθμούς κυλούσε το πρώτο δεκάλεπτο, με το ματς να είναι ισορροπημένο και την Frigo να έχει ισχνό προβάδισμα με 13 – 12. Ο Mιχαλακάκος ήταν ο ηγέτης στην επίθεση των γηπεδούχων με 8 πόντους, ενώ την Χάνειball κρατούσαν κοντά κυρίως Κ.Κ. Χριστόπουλος με 5 και Ι. Χριστόπουλος με 4 πόντους αντίστοιχα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μιχαλακάκος προσπαθούσε απελπιστικά μόνος του να κρατήσει μπροστά τους γηπεδούχους με 7 από τους 9 πόντους της ομάδας του, αλλά οι φιλοξενούμενοι με πιο ορθολογικό μπάσκετ, και τους Μπελεφάντη – Κ.Κ .Χριστόπουλο να βάζουν από 6 έκαστος, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 22 – 27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παπαδάκης έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στο ξεκίνημα για τους γηπεδούχους με 10 πόντους και τρομερές άμυνες, αλλά στην συνέχεια η Χάνειball με το δίδυμο Κ.Κ. Χριστόπουλο – Ι. Χριστόπουλο να βάζουν από 4 πόντους και τρίποντο του Κότσιφα, πέρασαν μπροστά με 38 – 40.

Το τέταρτο δεκάλεπτο, ξεκίνησε με one man show του Μιχαλακάκου που πέτυχε 10 συνεχόμενους πόντους για τους Frigo και την Χάνειball να απαντάει με 5 του Κ.Κ. Χριστόπουλου και 4 του Κ.Σ. Χριστόπουλου για το 48-49. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις με Παπαδάκη, Λουκατάρη, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με Δ. και Κ.Σ. Χριστόπουλο, με το ματς να πηγαίνει στην παράταση(54-54).

Στην παράταση, η Χάνειball, ήταν καλύτερη στις λεπτομέρειες και με τον Κ.Σ. Χριστόπουλο να δίνει παράσταση με 8 πόντους, κατάφερε να πάρουν το δίποντο , απέναντι στην Frigo που πάλεε με Μιχαλακάκο(4)- Παπαδάκη(4), χωρίς να καταφέρει να αλλάξει όμως την μοίρα του αγώνα.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Κ.Σ. Χριστόπουλος με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Μιχαλακάκος με 32 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Οι Frigo είχαν 22/70 δίποντα, 1/15 τρίποντα, 16/24 βολές, κατέβασαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Η Χάνειball είχε 19/54 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 15/24 βολές, κατέβασε 55 ριμπάουντ, μοίρασε 21 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 18 λάθη.

Frigo Driver(Παπαδάκης): Γκότσης 2(8ρ.), Κόκκαλης 2, Λουκατάρης 4, Μαθιός 9(14ρ.), Μιχαλακάκος 32(9ρ.),Παπαδάκης 14(11ρ.),Χαραλαμπόπουλος.

Χάνειball(Δ.Χριστόπουλος): Δαμουλάκης , Κότσιφας 5, Μπελεφάντης 9(10ρ.), Ι.Χριστόπουλος 10(16ρ.), Κ.Κ. Χριστόπουλος 22(7ρ.), Δ.Χριστόπουλος 4, Κ.Σ.Χριστόπουλος 18(8ρ-9 ασίστ).

Τι μας άρεσε: Οι διακυμάνσεις και οι εναλλαγές στο σκορ.