23/09/2024
Δεν έχει 13 12 17 13 - 55 -
The Leftovers 14 6 18 15 - 53 -

Πήραν το ντέρμπι οι Δεν Έχει

Εξαιρετικά συναρπαστική ήταν η πρώτη περίοδος με τους δύο αντιπάλους να έχουν τις στιγμές τους στο παιχνίδι. Με αιχμή του δόρατος τον Συκόπουλο οι Χαλκιδικιώτες έβρισκαν αρκετούς πόντους τόσο σε ανοιχτό γήπεδο όσο και σε set επιθέσεις, όμως οι Leftovers με πολλές λύσεις εντός ζωγραφιστού και στυλοβάτες επιθετικά τους Μπαρμπαρούση και Αντωνιάδη ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με σκορ 13-14.

Με πολλές μάχες στη ρακέτα συνεχίστηκε η δεύτερη περίοδος, με τις δύο ομάδες να έχουν λύσεις επιθετικά από αρκετούς παίκτες. Με δύο εύστοχες βολές του Μυλωνά οι Δεν Έχει πήραν το προβάδισμα με 19-17 στα 5' 40" και με καλάθι του Κίκα K. στην αμέσως επόμενη κατοχή ξέφυγαν με διαφορά τεσσάρων πόντων (21-17).  Όμως, οι Leftovers είχαν άμεση απάντηση με τρίποντο του Ζιασιάκου και μείωσαν στον πόντο. Οι Χαλκιδικιώτες πάτησαν το πόδι στο γκάζι και με μία βολή του Κίκα έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με πέντε πόντους (25-20).

Αμφίρροπο ήταν το παιχνίδι και στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου οι δύο ομάδες βαδίζαν χέρι-χέρι στο σκορ. Με δύο εύστοχες βολές του Συκόπουλου οι Δεν Έχει ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο προηγούμενοι με 27-22. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν αμέσως μετά στους δύο πόντους με εύστοχο τρίποντο του Αντωνιάδη. Οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ καθ' όλη τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου. Με λέι απ του Μυλωνά οι Δεν Έχει μείωσαν σε 35-36 2' πριν από το τέλος της περιόδου, και στην αμέσως επόμενη κατοχή οι Leftovers σκόραραν με τον Αργυρίου από κοντά για το 35-38. Οι Δεν Έχει έτρεξαν ένα σερί 7-0 και προηγήθηκαν 42-38, που ήταν και το σκορ της περιόδου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς. Οι Χαλκιδικιώτες πήραν διψήφιο προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, όμως οι Leftovers επανήλθαν έχοντας πολλούς πρωταγωνιστές. Με συνεχόμενους πόντους του Μπαρμπαρούση και του Αργυρίου οι Leftovers ροκάνισαν τη διαφορά, μειώνοντας σε 51-44 4' 19'' πριν από το φινάλε. Λίγο αργότερα, το τρίποντο του Τρανίδη έριξε και άλλο τη διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες. Έτσι, φτάσαμε στην τελευταία κατοχή του αγώνα με το παιχνίδι στην ισοπαλία (53-53). Ο Μυλωνάς πήρε ένα μακρινό τρίποντο που ήταν άστοχο στα 3", όμως ο Γεώργογλου σαν από μηχανής θεός έκανε το putback και έδωσε μια πολύ μεγάλη νίκη στην ομάδα της Χαλκιδικής.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Θεοδόσης Συκόπουλος που είχε 26 πόντους.

Στην αντίπερα όχθη κορυφαίος παίκτης ήταν ο Σταύρος Αντωνιάδης με double-double, καθώς είχε 17 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Δεν Έχει: Αλβανός, Γεώργογλου 5 (1), Κίκας Κ. 4, Κίκας Α. 8, Κοντολέων 1, Λάμπρος, Λάμπρου, Μυλωνάς 11, Παραστατίδης, Πινακιώτης, Σαλασάσογλου, Συκόπουλος 26 (4)

Leftovers: Αντωνιάδης 17 (2), Αργυρίου 4, Βαρδάκας, Ζιασιάκος 12 (4), Μαρκόπουλος 2, Μπαρμπαρούσης 11, Ναθαναήλ 2, Πάππας, Τρανίδης 5 (1), Χούρη