14/11/2022
Brokers 17 20 11 14 - 62 -
Basketόσαυροι 7 11 15 13 - 46 -

Πήραν την δεύτερη νίκη τους οι Brokers!

Μπήκαν δυναμικά στην πρώτη περίοδο οι Brokers και κατάφεραν φτιάξουν από νωρίς στο παιχνίδι μία διαφορά ασφαλείας με τον Βλάχο να κυριαρχεί οντά στη ρακέτα και στις δύο μεριές του παρκέ. Οι Basketόσαυροι προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Τσιγαρίδα αλλά δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον γρήγορο ρυθμό που επέβαλλαν οι γηπεδούχοι με το σκορ να γίνεται 17-7.

Στη δεύτερη περίοδο οι Basketόσαυροι προσπάθησαννα επιστρέψουν στο ματς βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Χοπτερίδη και του Καμπέρη όμως ήταν πολύ άστοχοι απο την γραμμή των τριών πόντων. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των αντιπάλων τους και τρέχοντας στο ανοιχτό γήπεδο ανέβασαν ακόμα περισσότερο την διαφορά με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 37-18.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν το παιχνίδι. Βελτίωσαν την άμυνα τους και με τον Πρεβενά να ευστοχεί σε δύο μεγάλα τρίποντα έβαλαν δύσκολα στους αντιπάλους τους. Οι Brokers δυσκολεύτηκαν να βρουν εύκολα καλάθια όπως έκαναν στις προηγούμενες περιόδους με αποτέλεσμα να μειωθεί η διαφορά και το σκορ της τρίτης περιόδου θα βρεί τις δύο ομάδες στο 48-33.

Στην τελευταία περίοδο οι Basketόσαυροι συνέχισαν την αντεπίθεση τους με τον Πρεβενά και τον Ποζίνη να πετυχαίνουν μεγάλα καλάθια, όμως και Brokers κράτησαν την ψυχραιμία τους και με ωραίες συνεργασίες του Βλάχου και του Ψαρρόπουλου κατάφεραν να μείνουν μπροστά στο σκορ και να πάρουν μία σημαντική νίκη για την συνέχεια του πρωταθλήματος με 62-46.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Αναστάσιος Βλάχος με ένα εντυπωσιακό double double πετυχαίνοντας 30 πόντους και μαζεύοντας 18 ριμπάουντ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ηλίας Καμπέρης με 6 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Brokers: Πεχλιβάνης 8, Ζαφείρης 2, Μαυρομανώλης, Μοσχάκης 4, Χωρινός 4, Βλάχος 30(2), Ψαρρόπουλος 14(2), Τσιταμπάνης.

Basketόσαυροι: Ορφανός 2, Πανταζόπουλος, Χοπτερίδης 7, Αγγελίδης 2, Τσεπνίδης 4, Πρεβενάς 12(2), Καμπέρης 6, Ποζίνης 6, Τσιγαρίδας 7.

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός που επέβαλλαν οι παίκτες των γηπεδούχων.