20/06/2024
Golden Steak Evosmos 16 15 22 16 13 82 -
Agxialos Legends 19 23 20 7 6 75 -

Πήραν το ντέρμπι στην παράταση οι Golden Steak Evosmou!

Σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι οι Golden Steak Evosmou κατάφεραν να πάρουν την δεύτερη τους νίκη στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής για της Master Summer League.

Πιο δυνατά μπήκαν στο παιχνίδι οι Agxialos Legends οι οποίοι με όπλο τους την καλή αμυντική τους λειτουργία κατάφεραν να προηγηθούν με 8 πόντους με την συμπλήρωση 5 λεπτά αγώνα με τρίποντο του Παράσχου. Παρά το καλύτερο ξεκίνημα των φιλοξενούμενων οι Golden Steak παίζοντας πιο σκληρά στην άμυνα κατάφεραν να μειώσουν στους 3 στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-19) με δίποντο του Καφρίτσα.

Όπως άρχισαν το παιχνίδι έτσι και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Agxialos Legends ήφια δυνατά και κατάφεραν να προηγηθούν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (16-26) με lay up του Φορίδη σε ανοικτό γήπεδο. Οι Golden Steak προσπάθησαν με τις προσπάθειες του Στεάι και του Γιαννούση να μειώσουν παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι με 1/2 βολές του Γιαχανατζή έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 31-42.

Σταδιακά στην τρίτη περίοδο οι Golden Steak με άμυνα ζώνης κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στους 6 πόντους (53-59) με κύριο εκφραστή των επθέσεων τους τον Ρικάρντο Στεάι αλλά το buzzer beater του Γιαχανατζή ανέβασε την διαφορά στους 9 πόντους με την περίοδο να κλείνει με 53-62 για τους Agxialos Legends.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια να γυρίσουν το παιχνίδι. Αρχικά μείωσαν σε 59-64 και στην συνέχεια με τρίποντο του Γιολβάνη μείωσαν σε απόσταση μιας κατοχής σε 62-64, έξι λεπτά πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας. Ο Γιαννούσης κερδίζοντας το επιθετικό ριμπάουντ μετά απο το άστοχο lay up του Γιολβάνη,ισοφάρισε σε 66-66, δύο λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού. Ο Στεάι και ο Γιολβάνης με βολές έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 3 πόντους ,90 δευτερόλεπτα για την λήξη του παιχνιδιού. Ο Καραγκιαούρης μείωσε με 1/2 βολές στουε δύο(67-69), αλλά ο Στεάι έχασε δυο συνεχόμενες βολές 15 δευτερόλεπτα πριν την λήξη και ο Γιαχανατζής κέρδισε φάουλ έχοντας ατσάλινη ψυχραιμία ισοφάρισε με 2/2 βολές (69-69) 2,6 δευτερα πριν την λήξη του παιχνιδιου. Μετά το time out ο Μπαξεβαντζής αστόχησε στο τρίποντο της νίκης

Στην παράταση οι Golden Steak έτρεξαν περισσότερο στον αιφνιδιασμό και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 4 πόντων 28 δευτερα για την λήξη της παράτασης. Ο Γιαχανατζής αστόχησε στο τρίποντο που θα μείωνε την διαφορά στον πόντο και οι γηπεδούχοι αποδείχτηκαν πιο ψυχραιμοι από την γραμμλη της φιλανθρωπίας και κατάφεραν να φτάσουν μια δύσκολη νίκη.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Ρικάρντο Στεάι έχοντας 26 πόντους,17 ριμπάουντ , 8 ασσιστς, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 39 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης

Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Αλεξανδρίδης με 27 πόντους 9 ριμπάουντ και 27 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης

Golden Steak Evosmou: Γιαννούσης 19, Γιολβάνης 14(4),Γκόζης 2,Καφρίτσας 6, Μπαξεβάντζης 12,Μπρακόπουλος 3(1), Στεάι 26(2)

Agxialos Legends: Αλεξανδρίδης 27(1), Γιαχανατζής 14(2), Δονος 2,Καραγκιαούρης 7, Κοτσιαμπάσης 2, Μπίσκας3(1),Παράσχος 5(1), Πρωτεγερόπουλος 1, Φορίδης 14.