30/09/2024
Brokers 17 24 22 16 13 92 -
Osama Bin Buckets 17 28 15 19 12 91 -

Πολύ σκληροί για να πεθάνουν οι Brokers!

Το παιχνίδι είχε έναν φρενήρη ρυθμό στα πρώτα του λεπτά και οι Osama Bin Buckets έτρεξαν ένα σερί 0-4 με καλάθι του ταχύτατου Στέλιου Στυλιανίδη και του Ζιούτα και προηγήθηκαν με 2-6. Με λύσεις στο ζωγραφιστό από τον Γάτο οι Brokers επέστρεψαν και μείωσαν σε 5-6. Οι δύο ομάδες συνέχιζαν να είναι πολύ κοντά και στη συνέχεια με τον Γάτο να ευστοχεί σε βολές για το 10-11. Στην εξίσωση των σκόρερ μπήκαν και άλλοι παίκτες και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 17-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναγιώτου άρχισε να ζεσταίνεται και με 2/2 βολές έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους με σκορ 30-26. Ο Στέλιος Στυλιανίδης μείωσε άμεσα για το 30-28. Με ένα ξέσπασμα χάρη στους αιφνιδιασμούς οι Osama Bin Buckets πήραν ένα προβάδισμα 11 πόντων, όμως οι Brokers βρήκαν λύσεις με αιχμή του δόρατος τον Παναγιώτου και ψαλιδισαν την διαφορά με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 41-45.

Στην τρίτη περίοδο το τρίποντο του Μοσχάκη έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία (51-51) και παράλληλα το έκανε πολύ αμφίρροπο. Οι βολές του Στέλιου Στυλιανίδη έδωσαν ξανά προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (51-53), προτού έρθει ο Γάτος και με λέι απ γράψει το 53-53. Λίγο αργότερα ο Τσιρκινίδης με τρίποντο διαμόρφωσε το 63-60, που ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον σε όλους όσους ήταν παρόντες. Με καλάθι του Σιδηρά οι Osama Bin Buckets μείωσαν σε 66-62 και λίγο μετά με εύστοχη βολή του Ακριτίδη το σκορ έγινε 69-65. Ο Σιδηράς μείωσε στον πόντο με τρίποντο (69-68), αλλά η απάντηση του Μαυρομανώλη ήταν άμεση (72-68). Ο Παναγιώτου με τρίποντο έδωσε μεγάλη ανάσα στους Brokers (75-70), όμως οι Osama Bin Buckets δεν παρέδωσαν τα όπλα και με τον Ακριτίδη πλησίασαν (77-74). Αμέσως μετά ο Πετσιάβας με τρίποντο ισοφάρισε (77-77). Το παιχνίδι τελικώς οδηγήθηκε στην παράταση, αφού το σκορ ήταν 79-79 με το τέλος της περιόδου.

Στην παράταση ο αγώνας συνέχισε να είναι θρίλερ με κανέναν από τους δύο μονομάχους να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Με βολή του Κεσσόπουλου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 79-82. Με τρίποντο ο Βλάχος ισοφάρισε σε 82-82. Οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι μέχρι να έρθει η μεγάλη στιγμή. Ο Παναγιώτου στα 5" είχε την μπάλα στο ζωγραφιστό κλεισμένος από αρκετούς παίκτες και με μια καταπληκτική πάσα βρήκε τον Βλάχο για το καλάθι της νίκης.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Αναστάσιος Παναγιώτου με 40 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Από την αντίπερα όχθη ξεχώρισε ο Στέλιος Στυλιανίδης με 31 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Brokers: Βλάχος 5 (1), Γάτος 16 (1), Μαυρομανώλης 6 (2), Μοσχάκης 5 (1), Παναγιώτου 40 (6), Πεχλιβάνης 5, Τσιρκινίδης 10 (2), Τσιταμπάνης, Χωρινός, Ψαρρόπουλος 5 (1)

Osama Bin Buckets: Ακριτίδης 13 (2), Δούκας 8, Ζιούτας 4, Καστίδης 2, Κεσσόπουλος 3, Μάλλιος, Πετσιάβας 15 (1), Σιδηράς 11 (1), Σταυρίδης 4, Στυλιανίδης Στ. 31 (1), Στυλιανίδης Β., Σφυρής