14/04/2024
Hotzone Αντάρτες 16 13 20 13 1 63 -
Σκακιστές 11 27 11 13 7 69 -

Πολύτιμος Γκουρβέλος για το ιδανικό ξεκίνημα των Σκακιστών!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, με την τριάδα Κάτρι, Λάτσι και Νίκου και σημειώνουν από 5 πόντους ο καθένας και να βάζουν μπροστά την ομάδας τους με 5 πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Για τους Σκακιστές Αθανασίου και Γκουρβέλος με 4 πόντους κράτησαν κοντά τους ερυθρόλευκους με το τρίποντο του Μαρφαντά να κάνει το 16-11 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν ρυθμούς και να παίζουν πλέον γρήγορο μπάσκετ. Σε εξαιρετική κατάσταση ο Γκουρβέλος βρήκε 11 πόντους κυρίως με διεισδύσεις, για να ολοκληρώσει την ανατροπή ο Μαρφαντάς με δύο ακόμα τρίποντα, με το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου να βρίσκεται στο 29-38. Για τους γηπεδούχους Ο Νίκου βοήθησε μόνο επιθετικά με 6 πόντους.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ να επιστρέψουν και πάλι στο παιχνίδι. Ο Νίκου και πάλι έδειξε ότι βρίσκεται σε καλή μέρα σημειώνοντας ακόμα 8 πόντους μειώνοντας την διαφορά για τους Αντάρτες. Στην συνέχεια τα τρίποντα Αναγνώστου και του Μπαλανίκα έφεραν το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, 49-49.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι - χέρι μέχρι το τέλος. Από την πλευρά των γηπεδούχων είχε βρει ρυθμό ο Αναγνώστου σκοράροντας ακόμα 4 πόνους, ενώ για τους Σκακιστές ο τρομερός Γκουρβέλος με 7 πόντους έδωσε προβάδισμα στους ερυθρόλευκους. Στην συνέχεια από ωραίος έγινε μοιραίος ο Αναγνώστου καθώς μπορεί να ευστόχησε σε ενα υπερβολικά δύσκολο σουτ ισοφαρίζοντας το παιχνίδι, όμως στην συνέχεια αστόχησε στην βολή με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Η πιο ξεκούραστη ομάδα στο έξτρα πεντάλεπτο ήταν οι Σκακιστές, με την ομάδα Μπουργαζά να δέχεται μόλις ένα πόντο στην παράταση και να παίρνει την νίκη με 63-69, κάνοντας δυναμικό ξεκίνημα στο Summer League.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γκουρβέλος με 25 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Νίκου με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Hot Zone Αντάρτες (Αναγνώστου): Αναγνώστου 7, Βαλιάδης 3, Κάτρης 13, Κάτρης 3, Καλαντζάκης 2, Λάτσι 6, Μπαλανίκας 7, Νίκου 19, Παϊκόπουλος 3

Σκακιστές (Μπουργαζάς): Αθανασίου 6, Βασιλόπουλος 4, Γκουρβέλος 25, Κουλούρης 9, Μεγαγιάννης, Σπηλιόπουλος, Σταυρούλης 13, Μαρφαντάς 13

Τι μας άρεσε: Το Φινάλε του αγώνα!