15/10/2022
Flood BC 17 12 19 16 - 64 -
Πι Stoli α 10 13 15 10 - 48 -

Προκρίθηκε στους "64" η Flood!

Στο Basketaki Arena για το Basketaki Cup, η Flood παίζοντας καλύτερα στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, νίκησε τα Πι Stoli A με σκορ 64-48. Παρά το τελικό αποτέλεσμα και οι δύο ομάδες πανηγύρισαν τη πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού, καθότι υπερίσχυσαν των Αλπινιστών στην τριπλή ισοβαθμία που δημιουργήθηκε .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν 6 αναπάντητους πόντους δια χειρός Κωνσταντινίδη(2π), Κεφαλιανού(2π) και Ιωαννίδη(2π). Η Flood έχοντας τον Σταματόπουλο(5π) σε εξαιρετική κατάσταση, απάντησε με ένα σερί 9-0, προσπερνώντας με 3(9-6). Η περίοδος έκλεισε για την Flood σε θέση οδηγού με σκορ 17-10 . Ο Σταματόπουλος σε αυτό το διάστημα πέτυχε 11 πόντους , ενώ ο Κεφαλιανός είχε 4 πόντους .

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού τα καλάθια των Τσάπα και Παναγόπουλο έδωσαν στην Flood προβάδισμα 12 πόντων(22-10). Tα Πι Stoli A με τον Γαλανόπουλο(7π) να ξεδιπλώνει όλες του τις αρετές στο παρκέ του Basketaki Arena, μείωσαν στους 4(24-20). To ημίχρονο έκλεισε στο 29-23 υπέρ της ομάδας του Ασπιώτη. Οι Τσάπας και Σταματόπουλος είχαν από 4 πόντους, ενώ ο εκπληκτικός σε αυτό το διάστημα Γαλανόπουλος είχε 11 πόντους

.

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι την ποιότητα τους, αλλά και τις πολλές απουσίες των φιλοξενούμενων, αύξησαν την απόσταση στους 13(39-26)και στους 16(36-20), ενώ το τέλος της προτελευταίας στροφής τους βρήκε στο+10 με σκορ 38-28. Ο Σταματόπουλος πέτυχε 11 πόντους, ενώ ο Λιόλιος 5 .

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να μην αφήσουν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους. Το παιχνίδι τελείωσε με σκορ 64-48, με την Flood να πανηγυρίζει τη νίκη και συνάμα τη πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Σταματόπουλος, με 25 πόντους και 2 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ο Αντώνης Γαλανόπουλος είχε 24 πόντους, 19 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο .

Η Flood είχε 21/47 δίποντα, 6/30 τρίποντα, 4/7 βολές, 45 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 7 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 18/40 δίποντα, 1/22 τρίποντα, 9/20 βολές, 40 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 11 λάθη .

Flood(Ασπιώτης): Βλάχος 4, Σταματόπουλος 25, Κουσάσης 11, Ασπιώτης 2, Αλικανιώτης 2, Γιοπάνος, Παναγόπουλος 11, Τσάπας 9 .

Πι Stoli A(Λιόλιος) : Κεφαλιανός 6, Ιωαννίδης 7, Λιόλιος 8, Παπαδιονυσίου 1, Κωνσταντινίδης 2, Γαλανόπουλος 24 .

Τι μας άρεσε : Η εξαιρετική εμφάνιση του Σταματόπουλου, αλλά και αυτή του Γαλανόπουλου, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 34 Efficiency!