22/10/2022
Iguana Pacers - - - - - 76 -
Wolves - - - - - 46 -

Σκορ και θέαμα από τους Iguana Pacers!

Για την πρεμιέρα της Evolution στο κλειστό του Κολωνού, οι Iguana Pacers φιλοξένησαν τους Wolves. Οι γηπεδούχοι όντας καλύτεροι καθ' όλη την διάρκεια του παιχνιδιού πήραν εύκολα τη νίκη.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα των γηπεδούχων στο ματς, οι οποίοι εκμεταλλευόμενοι τις πολλές απουσίες των Wolves προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 20-4. Ο Μοσχέτας είχε πρωταγωνιστικό ρόλο στην επίθεση καθώς σκόραρε από μακρινή και κοντινή απόσταση, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Μπεκρή. Οι φιλοξενούμενοι εμφανώς επηρεασμένοι από την εξέλιξη του παιχνιδιού και τις πολλές απουσίες τους έψαχναν να βρουν τα πατήματά τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι "Λύκοι" ήταν πιο... δραστήριοι, με τους Μεϊκόπουλο, Μανωλόπουλο και Καρατζά να... ροκανίζουν την διαφορά, όμως οι Pacers δεν ήθελαν να γκρεμίσουν όσα έχτισαν. Έτσι, με την είσοδο του Μοσχέτα ανέβασαν και πάλι στροφές και σε συνδυασμό με την εξαιρετική τους άμυνα , βρέθηκαν στο +18 (33-15) στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι τυπικά γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο, με τους Παπαζαχαρίου και Γεωργίου να σκοράρουν από την περιφέρεια, βάζοντας ουσιαστικά πρόωρο τέλος στο ματς. Τίποτα δεν πήγαινε καλά για τους Wolves, οι οποίοι ήταν υπερβολικά άστοχοι, κάνοντας ταυτόχρονα και πολλά λάθη. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 62-24.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο δεκάλεπτο, αφού τα πάντα είχαν κριθεί στο κλειστό του Κολωνού. Οι δύο ομάδες έπαιξαν πιο ελεύθερα, χωρίς σκοπιμότητες και δοκίμασαν διάφορα σχήματα εν όψει συνέχειας. Οι Wolves κατάφεραν να... κερδίσουν τις εντυπώσεις χάρη στα τρίποντα του Μανωλόπουλου και τα καλάθια των Μαναζή και Καρατζά, ενώ οι Pacers πήραν σκορ κυρίως από τον Γεωργίου. Τελικό σκορ στον Κολωνό 76-46 και εύκολη νίκη για τους Iguana Pacers.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μπεκρής με double double και 15 πόντους (6/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/5 βολές, 16 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 24/48 (50%) δίποντα, 6/29 (21%) τρίποντα και 10/17 (59%) βολές. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ και έδωσαν 17 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 23/50 (26%) δίποντα, 5/18 (28%) τρίποντα και 5/13 (38%) βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ.

Iguana Pacers (Μπεκρής): Ανδριώτης 4, Γεωργίου 17 (2), Γιαννόπουλος 2, Ζαντιώτης 2, Μοσχέτας 28 (2), Μπεκρής 15, Παλάσκας 2, Παπαζαχαρίου 8 (2)

Wolves (Πετρόπουλος): Καρατζάς 8, Μαναζής 8 (1), Μανωλόπουλος 22 (3), Πετρόπουλος, Τύρος 4

Τι μας άρεσε: Το ολοκληρωτικό μπάσκετ των Pacers.

Τι δεν μας άρεσε: Το λειψό ρόστερ των Wolves.