02/03/2024
Seattle SuperΨΩΝΙΑ 13 13 21 19 - 66 -
Metal Warriors BC 10 2 9 16 - 37 -

Στην δεύτερη θέση οι Seattle SuperΨΩΝΙΑ!

Εύκολο απόγευμα για τους Seattle SuperΨΩΝΙΑ αφού κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα από τις Συκιές, αποτέλεσμα που τους φέρνει στην δεύτερη θέση.

Το ματς ήταν ντέρμπι στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να έχουν ως σημείο αναφοράς την πολύ κάλη τους αμυντική λειτουργία που ανάγκασε τον αντίπαλο σε πολλές άστοχες επιθέσεις. Το 13-10 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν διαφορετικό κατά το ήμισυ. Οι γηπεδούχοι με μια γρανιτένια άμυνα κατάφεραν να δεχτούν μόλις 2 πόντους στο δεκάλεπτο και παράλληλα βρήκαν λύσεις στην επίθεση με μπροστάρηδες τους Γραμματίκα και Τοπαλίδη και πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με διαφορά 14 πόντων βάζοντας τα θεμέλια για την νίκη.

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν διαφοροποίησε την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου. Η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους σχεδόν 5 λεπτά για την λήξη της περιόδου οπού το σκορ έγραφε 36-15 στον ηλεκτρονικό πίνακα. Μάλιστα οι διαφορά έφτασε και στο +25(40-15) για να έρθει σε εκείνο ένα τρίποντο από τον Τσολακίδη και να μειώσει λίγο την διαφορά.Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε εν τέλει τους Seattle SuperΨΩΝΙΑ μπροστά στο σκορ με 47-21

Έχοντας τα πάντα πλέον κριθεί το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Παίζοντας πιο απελευθερωμένα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στο -18 (51-33). Παρόλα αυτά βρίσκοντας λύση από την περιφέρεια οι Seattle SuperΨΩΝΙΑ κατάφεραν να φτάσουν στο τελικό 66-37

MVP για τους γηπεδούχους αναδείχθηκε ο Κατσιώρας ο οποίος γέμισε την στατιστική του με 9 πόντους, 4 ασσίστ,7 ριμπάουντ, 2 κοψίματα,2 κλεψίματα και 20 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης

Για τους φιλοξενούμενους , πολυτιμότερος ήταν ο Τσολακίδης με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ και 20 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης

Seattle SuperΨΩΝΙΑ: Ακριτόπουλος 7,Γραμματίκας 19,Ιωαννίδης 3(1),Καλιάτσος 6(2),Κατσιώρας 9,Νταμπούδης 4,Τοπαλίδης 16(1),Χατζηπουργάνης

Metal Warriors: Ανουσάκης 4,Βαρδανίδης 2,Βασιλειάδης 6,Κουπαράνης 2,Κωστάνογλου,Ξανθουδάκης,Παναγιωτίδης,Τσολακίδης 20(2),Φωτατάκης