94
86ers 19 32 26 17 - 94 -
Brick City Salonica 23 17 13 14 - 67 -

Συνεχίζουν αήττητοι οι 86ers

Στα πρώτα δύο λεπτά οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 4-7, βρίσκοντας λύσεις με επιθετικά ριμπάουντ. Οι δύο ομάδες συνέχιζαν να είναι αρκετά κοντά στη συνέχεια του δεκαλέπτου. Με τρίποντο του Καρτάλη οι Brick City προηγήθηκαν με 12-13, και λίγο μετά το σκορ έγινε 12-19. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 19-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι 86ers ανέβασαν ρυθμούς και με βολή του Ρικούδη πέρασαν μπροστά με σκορ 25-23 και λίγο αργότερα με γκολ φάουλ του ίδιου το σκορ έγινε 32-27. Με τρίποντο του Κοκκαλιώτη οι γηπεδούχοι ξέφυγαν για πρώτη φορά με διαφορά 10 πόντων (41-31). Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 51-40.

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου το σκηνικό δεν άλλαξε και οι 86ers προηγήθηκαν με 56-44. Οι γηπεδούχοι στηρίζονταν αρκετά στην άμυνα τους και αυτό τους δικαίωνε διαρκώς, καθώς είχαν συνεχώς το προβάδισμα (60-44 στα 25'). Το προβάδισμα μεγάλωσε και άλλο (66-44 στα 27') και λίγο μετά με όμορφη ενέργεια του Τροφίδη το σκορ έγινε 74-49. Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 77-53.

Στην τελευταία περίοδο οι 86ers έλεγξαν απόλυτα την κατάσταση, προηγήθηκαν με 80-55 στα 32' και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω τους, για να πάρουν τελικώς τη νίκη με σκορ 94-67.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Τάσος Τροφίδης με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Από την άλλη πλευρά ξεχώρισε ο Χριστόφορος Μακρίδης με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ.

86ers: Κοκκαλιώτης 27 (5), Ρικούδης 29 (2), Συμεωνίδης 4 (1), Τροφίδης 20 (6), Φραγγής 14 (1)

Brick City Salonica: Βαφειάδης 6, Γαζέτας 6, Θεοχαρίδης, Καρτάλης 22 (3), Κατρακάζας, Λαζαρίδης 9 (1), Μακρίδης 18 (1), Σπανός 6 (2)