Σκακιστές 20 18 23 19 - 80 -
Saint Pauli 16 27 10 19 - 82 -

Τα πάντα ανοιχτά ενόψει της ρεβάνς!

Η Saint Pauli λίγο πριν το τέλος κρατούσε στα χέρια της διψήφια διαφορά, όμως υπήρξε αντίδραση από τη πλευρά των Σκακιστών, οι οποίοι πλέον καλούνται να καλύψουν διαφορά ενός καλαθιού.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-6 στα πρώτα λεπτά, αλλά οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και έφτασαν στην ισοφάριση με τον Γκουρβέλο (6-6), ενώ ο Βασιλόπουλος τους έβαλε μπροστά με 8-6. Οι Σκακιστές πέταξαν στα «σκουπίδια» αρκετές βολές στα πρώτα δέκα λεπτά και έτσι παράλληλα έχασαν την ευκαιρία να αυξήσουν το προβάδισμά τους. Λεμονίδης και Τζοβάρας βρήκαν σουτ, ενώ οι γηπεδούχοι έβγαλαν κάποιες ωραίες συνεργασίες, με τον Μιχαηλίδη να ολοκληρώνει τις φάσεις για το 15-14. Οι γηπεδούχοι άφησαν πίσω τους το πρώτο δεκάλεπτο με ένα υπέρ τους +4(20-16).

Ο Μόνος ήρθε από το πάγκο και βοήθησε τη Saint Pauli να πάρει το προβάδισμα (20-21), ενώ ο Γιωτόπουλος έκανε επίσης αισθητή τη παρουσία του και έτσι το σκορ ανέβηκε στο 22-26. Οι Σκακιστές, ωστόσο, ακολουθούσαν από κοντά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν αρκετά συχνά στη «γραμμή της φιλανθρωπίας». Ο Τζοβάρας βρήκε ευκαιρίες πίσω από τα 6,75, αλλά ο Κουλούρης είχε απάντηση (38-41), ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Δήμα να γράφει το 38-43.

Ο Μιχαηλίδης ανέλαβε δράση και κράτησε σε κοντινή απόσταση την ομάδα του, για να ακολουθήσουν οι εύστοχες προσπάθειες του Γκουρβέλου και του Κουλούρη για το 50-49. Στη συνέχεια το προβάδισμα άλλαξε χέρια αρκετές φορές και υπήρξε και ένα διάστημα στο οποίο είδαμε σερί τρίποντα από Κουλούρη, Σάρρη και Γκουρβέλο που έφεραν το σκορ στο 58-60. Η Saint Pauli παρέμεινε μπροστά και μετά το πέρας της τρίτης περιόδου, όταν ο φωτεινός πίνακας έδειχνε 61-63.

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τη στιγμή τους και με τον Λεμονίδη να σκοράρει από μέση απόσταση, αλλά και τον Γιωτόπουλο να δίνει λύσεις, έφτασαν να προηγούνται με 65-75. Ο Αθανασίου προσπάθησε να αντιδράσει από τη πλευρά των Σκακιστών, οι οποίοι πάντως μπόρεσαν να βελτιώσουν τη κατά τους κατάσταση στα τελευταία λεπτά. Ο Κουλούρης συνέχισε να είναι αποδοτικός, ο Γκουρβέλος σκόραρε επίσης και κάπως έτσι το -10 έγινε -2 και το τελικό σκορ έγραψε 80-82, με τη Saint Pauli να παίρνει τη νίκη και το μικρό προβάδισμα.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Απόστολος Γρηγοράκης με 5 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ. Από τους Σκακιστές ξεχώρισε ο Παναγιώτης Κουλούρης με 25 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 μπλοκ.

Σκακιστές (Αντωνάκης): Αθανασίου 9(5ρ.), Βασιλόπουλος 12(10ρ.), Γκουρβέλος 13(4ρ.), Κουλούρης 25(13ρ.), Μεγαγιάννης, Μιχαηλίδης 21(7ρ.)

Saint Pauli (Καραμπάς): Γιωτόπουλος 7, Γρηγοράκης 5(14ρ.), Δήμας 10(2ρ.), Λεμονίδης 16(6ρ.), Λίγγρης 8(4ρ.), Μόνος 13(3ρ.), Πιτένης 9(3ρ.), Σαρρής 5(3ρ.), Σερεβέτας, Τζοβάρας 9

Τι μας άρεσε: Το πόσο πάλεψαν και οι δύο ομάδες!