23/09/2024
Tigers 12 4 19 8 - 43 -
Respect 15 21 22 22 - 80 -

Τυφώνας οι Respect

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αναγνωριστικό και για τις δύο ομάδες, που είχαν τον χρόνο να μάθουν τον αντίπαλο τους και να δουν τα δυνατά και αδύνατα σημεία. Το παιχνίδι ξεκίνησε με κάρφωμα του Κυριαζίδη και συνεχίστηκε με ωραίο ρυθμό και ωραίες φάσεις, όπως το coast to coast και γκολ φάουλ του Λαζαρίδη. Η περίοδος ήταν κλειστή και ολοκληρώθηκε με σκορ 12-15.

Στην δεύτερη περίοδο οι Respect πάτησαν το πόδι στο γκάζι, ξεχύθηκαν στους αιφνιδιασμούς και με ωραίες συνεργασίες και τρίποντο του Κυριαζίδη πήραν μια καλή διαφορά ασφαλείας (14-33) 2' 47" πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Tigers να επιστρέψουν κοντά στο σκορ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 16-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Respect εμφανίστηκαν ακόμα πιο ορεξάτοι και συνέχισαν στο ίδιο τέμπο το παιχνίδι, με αποτέλεσμα να προηγηθούν 18-47 με τρίποντο του Χαριτοπούλου, 6' 36" πριν από το τέλος της περιόδου. Με καλάθι του Αξά η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 35-58.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι δεν χαλάρωσαν ούτε στιγμή και συνέχισαν δυναμικά και στο τέταρτο δεκάλεπτο, το οποίο συνέχισε να έχει ωραίες φάσεις και πολύ καλές στιγμές εκατέρωθεν. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με σκορ 43-80.

Novibet MVP ήταν ο Παναγιώτης Κυριαζίδης με 23 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά ο παίκτης που ξεχώρισε με την παρουσία του ήταν ο Γιώργος Τζαμπάζογλου που ολοκλήρωσε το παιχνίδι λέχοντας 6 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Tigers: Βαρδόπουλος 4, Δημακόπουλος 5 (1), Ζαχαρίας 7 (1), Ηλιάδης 2, Λαζαρίδης 6, Λαφαζάνης 8, Μεϊτανίδης, Νάτσιας, Τζαμπάζογλου 6, Τριανταφυλλίδης 5 (1), Χαλίλης

Respect: Αξάς 13 (1), Ανδρεάδης, Γλαντζής 3, Κυριαζίδης 23 (5), Μοσχούλας 7 (1), Παπαθανασίου 12, Πολύζος 11 (3), Χαριτόπουλος 11 (3), Χουλιάρας