29/10/2023
Αλκοολικός Αστέρας 10 18 15 12 - 55 -
Ανακασιακός 7 7 7 15 - 36 -

Τραίνο χωρίς στάσεις ο Αλκοολικός Αστέρας!

Αήττητος και ωραίος συνεχίζει ο Αλκοολικός Αστέρας στο πρωτάθλημα της Development 2 League, καθώς επικράτησε, σχετικά εύκολα, το μεσημέρι της Κυριακής στο κλειστό του Αγίου Νικολάου με 55-36, τον λειψό Ανακασιακό.

Νωθρό το ξεκίνημα του αγώνα και για τις δύο ομάδες, που ακόμα έψαχναν να βρουν τα πατήματα τους στο παρκέ. Για τους γηπεδούχους ο Αντωνόπουλος σημείωσε 6 πόντους με δύο τρίποντα και ήταν αυτός που ξεχώρισε στην πρώτη περίοδο με το σκορ να βρίσκεται στο 10-7.

Ανέβασε ρυθμούς στην συνέχεια ο Αλκοολικός Αστέρας, παίζοντας ωραίο και γρήγορο μπάσκετ, αυξάνοντας έτσι την διαφορά στο +14 στο τέλος του ημιχρόνου. Εκπληκτικός Παπακωνσταντίνου κυριάρχησε κάτω από το καλάθι και σκόραρε 6 πόντους για τους γηπεδούχους, ενώ από την άλλη οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν ακόμα να βρουν ρυθμό επιθετικά.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι είχαν σκοπό να τελειώσουν το παιχνίδι από νωρίς. Δεν κατέβασαν ρυθμούς και ανέβασαν και άλλο την διαφορά στο τέλος τρίτης περιόδου με το σκορ να βρίσκεται στο 43-21. Για τους γηπεδούχους Παπασπύρος (5π) και Παπακωνσταντίνου (6π) έδειξαν το δρόμο για την νίκη. Για τον Ανακασιακό ο Σιαπατόρη (3π) προσπαθούσε κυρίως με τρίποντα χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Προσπάθεια να επιστρέψουν στο παιχνίδι έκαναν οι φιλοξενούμενοι στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, πάλι με πρωταγωνιστή τον Σιαπατόρη (10π), όμως οι γηπεδούχοι δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και παρέμειναν αήττητοι στο πρωτάθλημα παίρνοντας σπουδαία νίκη με 55-36.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παπακωνσταντίνου με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα και 1 λάθος. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κοτοπούλης με 3 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

Οι γηπεδούχοι είχαν 10/15 βολές, 18/42 δίποντα, 3/21 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκανα 10 κλεψίματα και 12 λάθη. Από την άλλη ο Ανακασιακός είχε 5/9 βολές, 11/42 δίποντα και 3/19 τρίποντα. Μάζεψε 39 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκανε 6 κλεψίματα και 10 λάθη.

Αλκοολικός Αστέρας (Πρωτόπαπας): Αντωνόπουλος 11 (3), Λουκόπουλος, Πίτσιλλος 8, Πανταζής 1, Παπακωνσταντίνου 16, Παπασπύρος 16, Πρωτόπαπας 3, Τσαμακίδης

Ανακασιακός (Αλεξίου): Αλεξίου 5 (1), Ζουγανέλης 8, Καμζέλας 2, Κοζαλάν 2, Κοτοπούλης 3, Σιαπατόρης 16 (2), Τζομπανάκης

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλαν οι γηπεδούχοι!