07/10/2024
Stefanina Timberwolves 34 20 14 17 - 85 -
The Leftovers 12 20 23 13 - 68 -

Βρυχήθηκαν οι "λύκοι"

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους που ξεκίνησαν με ένα τρίποντο του Καλλιώρα και ένα του Χατζηνικολάου και έγραψαν νωρίς το 6-0. Με τον Κλώνο να δίνει λύσεις στην άμυνα οι "λύκοι" συνέχισαν να κυριαρχούν στην περίοδο, και με το τρίτο τρίποντο του Καλλιώρα προηγήθηκαν με 25-12. Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 34-12.

Στη δεύτερη περίοδο οι Leftovers μπήκαν με σερί 0-7 και μείωσαν σε 34-19 με τον Μπαρμπαρούση, αλλά οι Stefanina Timberwolves σταμάτησαν γρήγορα τη φορά που είχαν πάρει οι αντίπαλοι τους και με το πέμπτο τρίποντο του Καλλιώρα πέρασαν μπροστά με 37-19. Με καταιγισμό τριπόντων οι "λύκοι" πέρασαν μπροστά με 43-21, και το σκορ της περιόδου ήταν 54-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με όπλο τους αιφνιδιασμούς βρήκαν λύσεις και με καλάθι του Κλώνου έγινε το 62-36. Το σκηνικό συνέχισε να είναι το ίδιο μέχρι που φτάσαμε στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου. Με δύο συνεχόμενους αιφνιδιασμούς και λέι απ του Αντωνιάδη οι Leftovers μείωσαν σε 68-51, και λίγο μετά με ακόμα δύο αιφνιδιασμούς και καλάθια από Μαρκόπουλο και Αντωνιάδη το σκορ έγινε 68-55, που ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου.

Οι "λύκοι" επανήλθαν δριμύτεροι στο τελευταίο δεκάλεπτο και με αιχμή του δόρατος τον Καλλιώρα έχτισαν ξανά ένα καλό προβάδισμα το οποίο και διατήρησαν μέχρι τη λήξη του αγώνα.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Νίκος Καλλιώρας έχοντας 37 πόντους και 5 ασίστ.

Από την άλλη πλευρά ξεχώρισε ο Σταύρος Αντωνιάδης με 27 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Stefanina Timberwolves: Γούσιος 3, Καλλιώρας 37 (6), Καμαρούδης 3 (1), Κασαρτζιάδης 3, Κλώνος 12, Κοσκερίδης 3 (1), Τσελέπας, Χατζηνικολάου 24 (6), Χουρδάκης

The Leftovers: Αντωνιάδης 29 (2), Αργυρίου 6, Βαρδάκας 9 (3), Ζιασιάκος 3 (1), Μαρκόπουλος 2, Μπαρμπαρούσης 11, Ναθαναήλ 4, Πανούχος, Παππάς 2, Χούρη 2