08/11/2023
Tebelwolves 18 10 10 15 - 53 -
Phoenix Bums 15 10 15 24 - 64 -

Τα δύσκολα εύκολα έκαναν οι Bums!

Ανεβάζοντας στροφές από τα μισά της τρίτης περιόδου, οι Phoenix Bums κατάφεραν να κερδίσουν τους Tebelwolves με 53-64 στο κλειστό του ΣΕΦ για την πέμπτη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Master League, παίρνοντας έτσι το δεύτερο διαφορικό τους ροζ φύλλο αγώνα!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους Tebelwolves να προηγούνται με 18-15, με τους Μασοκώστα - Κορδαλή να πετυχαίνουν από 5 πόντους έκαστος και τον Ζάτα να ακολουθεί με 4. Ο Παπαντωνίου με 8 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ ένα τριποντάκι είχε Χαριτόπουλος.

Εντελώς διαφορετικό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 4 πόντους του Ψημάδη και βοήθειες των Μασοκώστα - Ζάτα, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +9, 24-15, 6:00 για την ανάπαυλα. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι Pheonix Bums αντέδρασαν και με ηγέτη τον Φρέρη με 9 πόντους, πλησίασαν στους 3, 28-25!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Κοβάτσου κατάφερε από το 34-25 να γυρίσει το παιχνίδι και με 7 πόντους του Παπαντωνίου και τρίποντο του Φρέρη, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο σε θέση οδηγού με 38-40. Ο Ψημάδης με δύο τρίποντα και ο Καραγρηγορίου με 4 πόντους ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 38-40!

Έχοντας πάρει την ψυχολογία με το μέρος τους, οι Pheonix Bums στο τελευταίο δεκάλεπτο κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με δράστες στην επίθεση τους Δεδούση (14π), Χαριτόπουλο, Γόντικα και Μπαλτζόγλου, έφτασαν εν τέλει εύκολα στη νίκη με 53-64. Για τους "Λύκους" στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Ψημάδης, Μασοκώστας, Ζάτας και Κυριαζής.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/11 βολές, 14/34 δίποντα και 6/27 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 6/10 βολές, 14/38 δίποντα και 10/32 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Tebelwolves ο Ψημάδης με 17 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 3/7 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 2 λάθη. Betsson MVP των Phoenix Bums ο Παπαντωνίου με 15 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 4/6 δίποντα και 2/4 τρίποντα, ενώ έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Tebelwolves (Καραγρηγορίου): Καρπούζος, Ψημάδης 17 (3), Καραγρηγορίου 4, Μασοκώστας 10 (2), Ζάτας 9, Κορδαλής 5 (1), Γεράνιος 2, Κυριαζής 6

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Παπαντωνίου 15 (2), Δεδούσης 14 (3), Αθανασιάδης 4, Καδάς, Γόντικας 9, Μπαλτζόγλου 3 (1), Τουμπακάρης, Φρέρης 12 (3), Χαριτόπουλος 7 (1), Κοβάτσος

Τι μας άρεσε: Η εικόνα των Tebelwolves για 25 λεπτά, αλλά και η τρομερή αντίδραση των Bums στο υπόλοιπο του αγώνα!