19/03/2023
Colombians BC 31 37 23 16 - 107 -
West Side B.C 10 28 18 9 - 65 -

Τα τυπικά έμειναν για τους Colombians!

Διαδικαστικό χαρακτήρα έδωσαν στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς για τα προημιτελικά του Basketaki Rebound League οι Colombians, καθώς στο πρώτο παιχνίδι συνέτριψαν τους 6 West Side με 107-65!

Τρομερό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Colombians στο παιχνίδι, καθώς με τους Κώστα Κιούκη και Γιαννακόπουλο να πετούν φωτιές με 12 πόντους έκαστος, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 21 πόντων, 31-10. Ο Ρηγόπουλος με 5 πόντους και ο Αθανασιάδης με 4 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν ασταμάτητοι και με 15 νέους πόντους του Γιαννακόπουλου, 10 του Κώστα Κιούκη και τρίποντα των Ανδρικόπουλου - Διαμαντόπουλου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 30 πόντων, 68-38! Ο Μπελεχάκης με τρία τρίποντα τραβούσε το κουπί στην επίθεση των West Side στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ από 7 πόντους είχαν οι Ρηγόπουλος και Τσούλφας.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 11 νέους πόντους του Κώστα Κιούκη και τρίποντο του Τακίδη, οι "Κολομβιανοί" έφτασαν στο +35, 91-56. Ο Ρηγόπουλος με 7 πόντους, ο Μπελεχάκης με δύο τρίποντα και ο Τσούλφας με 5 πόντους βρήκαν στόχο στο τρίτο δεκάλεπτο για τους "Δυτικούς". Σκορ τρίτης περιόδου 91-56!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους Colombians να επικρατούν εύκολα με 107-65, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Κώστα Κιούκη, Ανδρικόπουλου, Ζώτου και Τακίδη. Για τους West Side στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Αθανασιάδης και Ρηγόπουλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/8 βολές, 34/49 δίποντα και 11/36 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 27 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/25 βολές, 13/29 δίποντα και 9/29 τρίποντα. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και έκαναν 16 λάθη.

Betsson mvp των Colombians ο Κώστας Κιούκης με 41 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 16/20 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των West Side ο Ρηγόπουλος με 21 πόντους, έχοντας 6/6 βολές, 3/5 δίποντα και 3/10 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Colombians (Ρετουνιώτης):  Ανδρικόπουλος 7 (1), Βελέντζας 5 (1), Κιούκης Κ. 41 (2), Γιαννακόπουλος 32 (5), Ζώτος 2, Διαμαντόπουλος 2, Καλαβρουζιώτης, Κλεφτόγιαννης, Κυριακόπουλος 5 (1), Κιούκης Π. 2, Ρετουνιώτης 2, Τακίδης 9 (1)

West Side (Μπελεχάκης): Γκολώνης, Ρηγόπουλος 21 (3), Τσούλφας 13, Αθανασιάδης 13, Γαλανόπουλος 3 (1), Μπελεχάκης 15 (5)

Τι μας άρεσε: Η διάθεση των Colombians να καθαρίσουν την πρόκριση από νωρίς!