16/05/2023
Tseliguns 14 27 12 16 - 69 -
Άξονας BC 20 18 27 25 - 90 -

Ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο ο Άξονας!

Ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι οι Tseliguns και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με τα μεγάλα καλάθια του Καφφέ και του Φιλανθίδη, όμως ο Άξονας βρήκε ρυθμό όσο περνούσε ο χρόνος και κατάφερε να περάσει μπροστά με τις όμορφες συνεργασίες του Κωστακίδη και του Ερμείδη και έτσι έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 14-20.

Οι Tseliguns ανέβασαν την απόδοση τους στη δεύτερη περίοδο και έκαναν την ανατροπή με τον Φιλανθίδη και τον Λόλα να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Ο Άξονας βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Αντικατζίδη, τον Γκόφα και τον Κυπριανίδη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 41-38.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άξονας έκανε την αντεπίθεση του και κατάφερε να πάρει ξανά τα ηνία του αγώνα και να φτιάξει μία διαφορά ασφαλείας με τον Κωστακίδη και τον Αντικατζίδη να βρίσκουν ρυθμό. Οι Tseliguns  δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί παρά τις προσπάθειες του Σταματάκη και του Καφφέ διαμορφώνοντας με αυτόν τον τρόπο το 53-65.

Στην τέταρτη περίοδο χαλάρωσαν οι άμυνες των δύο ομάδων με αποτέλεσμα να ανέβει ο ρυθμός του παιχνιδιού προσφέροντας θέαμα στους παρευρισκόμενους. Οι Tseliguns βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Φιλανθίδη και του Καφφέ ,όμως ο Άξονας ήταν ασταμάτητος και με πλουραλιμό στην επίθεση κατάφερε να πάρει την νίκη με το τελικό 69-90.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Θοδωρής Κωστακίδης με 30 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασσίστ και 5 κλεψίματα.

Για τους Tseliguns ξεχώρισε ο Ευάγγελος Καφφές με 15 πόντους, 15 ριμπαόυντ, 5 ασσίστ και 4 κλεψίματα.

Tseliguns: Γιαγρίδης 2, Φιλανθίδης 22(2), Καφφές 15(1), Λόλας 12(4), Σταματάκης 7, Θεοδουλίδης 11(1).

Άξονας: Κωστακίδης 30(4), Γκάτζιος, Ερμείδης 17(3), Γκόφας 7, Αντικατζίδης 21(1),Κυπριανίδης 15, Μαργώνης.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι ομάδες στο παρκέ.